Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Karlových Varech vzniká koalice. K ANO se připojí ČSSD a KDU-ČSL

Česko

  9:44aktualizováno  10:23
KARLOVY VARY - V Karlových Varech vzniká nová koalice Karlovarské občanské alternativy (KOA), ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Z vedení města tak odejdou Karlovaráci, naopak nově budou v koalici ČSSD a KDU-ČSL.

Karlovy Vary foto: Reprofoto

Řekl ve čtvrtek primátor města Petr Kulhánek (KOA). Nová koalice, která bude mít 21 z 35 zastupitelů, by měla být ustavena do jednání zastupitelstva 12. května.

V Karlových Varech dosud vládla koalice KOA, ANO a Karlovaráků. Smlouvu ale před dvěma týdny Karlovaráci a ANO vypověděli. Od té doby se skládaly různé podoby koalice nové. „Našli jsme společnou vůli dohodnout se na většinovém koaličním uspořádání v Zastupitelstvu města Karlovy Vary. Výsledkem společné dohody bude koaliční smlouva a společné programové prohlášení,“ oznámil Kulánek.

Změna ve složení koalice s sebou přinese i rozšíření rady z devíti na 11 členů. V ní bude mít KOA čtyři zástupce, po třech bude mít ANO a ČSSD a jeden radní bude za KDU-ČSL.

V 35členném zastupitelstvu má KOA devět lidí, ANO šest, ČSSD pět. KDU-ČSL kandidovala na společné kandidátce s hnutím O co jim jde?!, Piráty a Zelenými. Tato kandidátka získala tři mandáty, jeden z nich byl pro kandidáta Jana Klímu z KDU-ČSL. Nová koalice tak bude mít 21 hlasů.

Do opozice odejdou Karlovaráci, kteří mají pět zastupitelů. Mimo koalice je také ODS se dvěma zastupiteli, KSČM se třemi a ALTERNATIVA se dvěma zastupiteli.

Podle Josefa Märze, lídra Karlovaráků, je hnutí, které ve volbách vloni kandidovalo v Karlových Varech poprvé a hned získalo třetí nejvyšší počet hlasů, překvapeno. „My jsme byli ti, kdo ctil dohody a ctil, že ANO chce někoho v radě vyměnit a že ANO nechce fungovat s KOA. A najednou je vše jinak. Pravděpodobně jsme tolik nesnesitelní nebo tak silní soupeři, že se nás raději zbavili,“ řekl März.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat