Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hamáčkova cesta do Ruska? Bez debat. Opoziční koalice neuspěla se snahou zpochybnit delegaci

Koalice Spolu foto: ČTK

Praha - Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v pátek neprosadily sněmovní debatu o pondělní cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček má v Rusku jednat o vakcíně Sputnik V. Zástupci opozičních stran sdružených v koalici Spolu, ale také Piráti návštěvu zpochybňovali i v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruských hranicích a s plánovanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. S Hamáčkovou cestou nesouhlasí ani premiér Andrej Babiš (ANO), který dnes při své cestě v Moravskoslezském kraji novinářům řekl, že Hamáčkovi doporučil, aby ji zrušil
  10:22aktualizováno  14:00

Hamáček odletí do Moskvy, bude jednat o Sputniku V. Chce připravit okamžité pořízení ruské vakcíny po schválení EMA

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek poukazoval na to, že dialog mezi Českem a Ruskem zůstal na mrtvém bodě a diplomatické vztahy nefungují. Hamáček by neměl do Moskvy letět, míní. Sněmovna měla podle Bartoška dostat například zdůvodnění cesty, informaci o složení delegace i o nákladech. Dolní komora podle jeho návrhu měla také Hamáčka vyzvat, aby v Rusku vznesl téma Ukrajiny, ruské anexe Krymu a uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, naopak by vicepremiér neměl jednat o Sputniku V ani o Dukovanech.

Místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová označila Sputnik V za geopolitický nástroj Ruska. Tázala se, proč se vláda nesnaží získat více vakcín, které už certifikovala evropská léková agentura. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila Hamáčkovu cestu za vážné bezpečnostní ohrožení českých zájmů.

Koalice Spolu vyzvala Babiše k žádosti o důvěru sněmovny. Nevidím k tomu důvod, reagoval premiér

Opoziční politici zpochybňovali také to, že v delegaci má být bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle Piráta Jana Lipavského jde o agenta ruského vlivu. „Cesta by měla být odmítnuta,“ řekl.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik nadnesl, že Sněmovna by si mohla vyslechnout informaci o Hamáčkově cestě do Moskvy až potom, co se vrátí.

Bartošek po neúspěšném hlasování obvinil sněmovní většinu z řad ČSSD, ANO, KSČM a SPD mimo jiné z toho, že nechává ČR v pozici lokaje, kterého si Rusko nebude vážit. „Styďte se,“ vzkázal jim. Předseda komunistů Vojtěch Filip naopak obvinil pravici, že obstruuje schvalování zákonů ve třetím čtení. Vyzval ji, aby přestala s válečnou propagandou.

Poslanec ODS Pavel Žáček na tiskové konferenci odpoledne uvedl, že se opoziční strany k cestě snažily na dnešek svolat mimořádnou schůzi bezpečnostního výboru. Sehnaly ale pouze sedm podpisů, členů výboru je 18.

Hamáček ve středu oznámil, že do Moskvy odletí v pondělí a bude tam jednat o případných dodávkách Sputniku V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Cestu následně zpochybnil premiér Babiš. „Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něho může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. Dnes Babiš řekl, že doporučil Hamáčkovi necestovat do Moskvy, protože na to podle něj není vhodná doba. „Jednak my máme nabídku na vakcínu Sputnik, ale zkrátka ta vakcína není schválená a musí ji schválit EMA, takže není to teď téma,“ uvedl Babiš.

Autor: