Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kocáb a odchod Rusů? Jen měl počítač a zapisoval, tvrdí poradce

Česko

  11:38
PRAHA - Exministr pro lidská práva Michael Kocáb prý zveličuje svoji roli při vyjednávání odsunu sovětských vojsk před dvaceti lety. V rozhovoru pro LN to říká Jaroslav Šedivý, diplomat a někdejší člen týmu, který za českou stranu dohodl podmínky odchodu.

Generál Eduard Vorobjov (vlevo) se na kbelském letišti loučí se zmocněncem pro odchod vojsk Michaelem Kocábem foto: Tomáš NovákČTK

Odchod sovětských vojsk

Krátce po pádu železné opony v únoru roku 1990 tehdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier podepsal se svým sovětským protějškem Eduardem Ševarnadzem dohodu o odchodu sovětských vojsk z území Československa.

Na odsun vojsk dohlížela speciální komise, kterou vedl Michael Kocáb. Poslední sovětští vojáci opustili republiku v polovině roku 1991.

"Kocáb vlastnil počítač, to tu tenkrát nikdo neměl. Zapisoval, co se řešilo, a pak Rusům připomínal, co tvrdili před dvěma měsíci," vzpomíná Šedivý.

Vadí mu nynější aureola Kocába coby "architekta" odsunu. Podle Šedivého by Sověti odešli i bez jeho zásahu. "On řekne, že vedl komisi pro dozor nad odchodem vojsk. Generál Ducháček, který tím byl pověřen, se mu v duchu směje," tvrdí Šedivý.

Kocáb takové hodnocení odmítá. "Pro mě je to regulérní urážka. Pan Šedivý zřejmě dostal nějaký úkol mě vyzmizíkovat, jinak si nedokážu vysvětlit, proč to vykládá," rozčiluje se. "Přitom on sám byl pouze poradce, jakých se kolem celého vyjednávání točily desítky. Jeho jméno při oficiálních jednáních nikdy nezaznělo," dodává Kocáb.

Kdo je Jaroslav Šedivý

Jaroslav ŠedivýPrvní polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier si dnes jednaosmdesátiletého Jaroslava Šedivého v prosinci 1989 přivedl do resortu jako svého poradce.

Spolu s náměstkem ministra Evženem Vackem, Lubošem Dobrovským a generálem Rudolfem Ducháčkem vedl Šedivý za českou stranu na přelomu let 1989 a 1990 jednání o odsunu sovětských okupačních vojsk.

Poté se stal velvyslancem ve Francii a v dalších zemích, v letech 1997 až 1998 byl ministrem zahraničí.


Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...