Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na pánských záchodech ve Sněmovně byl kokain, ochranka ho našla během obstrukcí

Kokain. Ilustrační foto. (9. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Ochranná služba Poslanecké sněmovny objevila na přelomu předloňského roku drogu na pánské toaletě. Podle informací serveru Seznam Zprávy se má jednat o kokain. Vedení ochranné služby případ vyhodnotilo tak, že nešlo o trestný čin ani o přestupek, a to kvůli minimálnímu množství drogy, a nález dál nehlásilo, řekl serveru mluvčí ochranné služby Tomáš Procházka. Policisté ani po prohlédnutí kamerových záznamů nezjistili, kdo papírek, kde měla být droga, donesl na toaletu.
  9:37aktualizováno  11:59

„Můžeme potvrdit, že příslušníci Ochranné služby PČR ve vámi zmiňovaném období na jedné z toalet Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR objevili, na základě své vlastní činnosti a monitoringu dění v tomto chráněném objektu, prázdný papírek, který zajistili. Následným zkoumáním zjistili, že mohl obsahovat omamnou a psychotropní látku,“ sdělil serveru mluvčí ochranné služby.

Policisté pak doplnili, že ochranná služba krátce po nálezu prohledala záznamy bezpečnostních kamer, ale neodhalila člověka, který papírek na toalety přinesl. „Jde o značně frekventované místo,“ uvedli.

Ochranka bezprostředně po nálezu papírku podle nich dostala pokyn ke zvýšené ostražitosti zejména ve společných prostorách. „Žádný obdobný incident jsme v následujícím období již nezaznamenali,“ dodali policisté na síti X.

Příslušné orgány Sněmovny policisté standardně informují o všech mimořádných událostech, které mají vztah k přímému ohrožení bezpečnosti, což podle nich nebyl tento případ. „O pravidlech vyrozumívání však budeme s vedením Sněmovny znovu jednat,“ napsali s tím, že rovněž prověří, jak se informace dostala do médií.

Případ se podle Seznam Zpráv stal na přelomu loňského a předloňského roku, kdy opozice zahájila obstrukce, takže například v lednu 2023 kvůli hlasování o důvěře vlády museli poslanci ve Sněmovně trávit celou noc.

Ochrance, jejíž kancelář sousedí s pánskou toaletou, bylo podle serveru podezřelé, že se zpoza stěny několikrát za noc ozývalo podezřelé klepání. Na splachovacím zařízení jednoho ze záchodů pak policisté našli papírek s bílým práškem. Následný test ukázal na kokain, píše web.

Ochranka poté vše sepsala do oficiálního záznamu a vložila do interního informačního systému. Mluvčí dodal, že od té doby nic podobného ochranná služba ve Sněmovně nezaznamenala.

Toaleta, na níž ochranka kokain nalezla, leží nedaleko kanceláře předsedkyně Sněmovny. Ta o incidentu nevěděla. „Tyto věci řeší ochranná služba, jsou úplně mimo jakoukoliv mou pravomoc a nemám a neměla jsem o nich ani žádné informace,“ napsala serveru Pekarová Adamová. Dodala zároveň, že případ nechce zlehčovat, a proto se obrátí na kancléře Sněmovny, aby zjistil podrobnosti.

Stopy kokainu se v minulosti objevily například i v Evropském parlamentu. Reportéři jedné z předních německých televizních stanic odebrali v roce 2005 na toaletách a v dalších veřejných prostorách budov parlamentu 46 vzorků, u 41 z nich byl test na kokain pozitivní, napsal server BBC. A podobný výzkum provedla televize dříve i v německém parlamentu s velmi podobnými výsledky.

Autoři: ,