Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolem Prahy a Brna chybí školy

Česko

  9:04
Praha - Ve Vestci u Prahy žily před deseti lety pouhé tři stovky lidí. Obec pak ale objevili developeři a v krátké době tu vyrostly desítky nových domů. Ty skoupily hlavně mladé pražské rodiny, které chtěly „utéct“ z velkoměsta.

Škola. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Nyní tak ve Vestci žije obyvatel na tři tisíce a obec se s tím - alespoň co se týká školství - nedokáže vypořádat. Děti nových usedlíků se nemají kde vzdělávat, ve Vestci totiž stále chybí škola. A ty v okolí jsou už samy tak přeplněné, že nové žáky odmítají. „Platíme ostatním školám za to, aby tam naše děti vzali. Třeba ta v blízké Jesenici už ale brát nechce. Ani ty na okraji Prahy,“ říká starosta Vestce Eduard Jarolímek.

S tímto problémem se potýkají desítky dalších obcí a menších měst ve Středočeském kraji. Rodiny z Prahy se tam stěhují ve velkém do nově vybudovaných domů a současné školy nejsou schopny nápor unést. Nové školy obce nestavějí - tvrdí, že na to nemají peníze. S tím, jak nový fenomén zvládnout, si zatím neví rady ani vedení Středočeského kraje.
 
Nedostatek míst ve školách už však začínají pozorovat i v jihomoravských obcích kvůli tomu, jak rodiny opouštějí Brno. „Zatím se ten problém týká mateřských škol. U těch základních to zatím tak patrné není, ale přiznávám, že za pár let se to může takto projevit,“ říká Miloš Šifalda, radní Jihomoravského kraje pro školství.

 Další takto postiženou obcí jsou například středočeské Psáry. Za vzděláním místní děti dojíždějí i patnáct kilometrů, protože v obci je jen malotřídka. O výstavbu školy tu místní radnice usiluje už několik let. „Problém je, že na to nejsou žádné programy, aby se dalo žádat o dotace. Ministerstvo financí nám prý může dát maximálně deset milionů na rekonstrukci stávající školy, ale to je strašně málo,“ stěžuje si starosta Psár Jiří Janota.

Problém se špatně dostupnými školami řeší třeba také v Jesenici, Hostivicích, Sulicích nebo Břežanech. Obce si za vzniklou situaci ale mohou do jisté míry samy: neměly povolit tak prudký rozvoj výstavby nových domů a bytů. „Je obrovskou chybou, když si obce naplánují rozvoj, který nedokáží zvládnout. U nás stávající územní plány mají zaděláno na další tisíce lidí v okolních obcích. Obce by to měly zvážit, jestli jsou pak schopny garantovat třeba školy nebo podobně,“ říká starosta Psár Janata. V Černošicích a Říčanech se však už poučili. Stavbu nových domů tu kvůli nedostatku míst ve školách o několik let odsouvají.

Vedení úřadu Středočeského kraje zatím neví, co s tím. Státní rozpočet je napjatý a pomoc z fondů Evropské unie zatím není příliš reálná. „Obrátili jsme se na naše zastoupení v Bruselu. Mají za úkol zjistit, jak by se na tuto věc daly čerpat finanční prostředky. Problém ale je, že na stavbu nových škol žádné projekty EU neexistují,“ řekl mluvčí středočeského krajského úřadu Martin Kupka.
Autor: