Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolik Česko stojí Zemanův poradce Nejedlý? Na Hradě mu platí asistentku

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

PRAHA Prezidentův poradce pro energetiku Martin Nejedlý údajně nestojí daňové poplatníky ani korunu. „Není zaměstnancem Hradu a nepobírá žádnou finanční odměnu,“ tvrdí o něm od počátku okolí hlavy státu.

Tímto argumentem se prezidentská kancelář také už tři roky brání tomu, aby médiím musela poskytnout podrobný životopis vlivného, ale kontroverzního podnikatele. Jak ale vyplývá ze zjištění LN, „neplacený poradce“ není tak úplně zadarmo. Hrad mu totiž platí vlastní asistentku.

„Zmíněná pracovnice je zařazena jako asistentka v oddělení sekretariátu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR),“ potvrdil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Mynář zařídí, Ovčáček vysvětlí

Vedoucím prezidentské kanceláře je kancléř Vratislav Mynář, Nejedlého blízký přítel a spolupracovník. Dvě výrazné postavy týmu okolo prezidenta Miloše Zemana se od sebe nehnou na krok. Je tedy logické, že šéf kanceláře hlavy státu poskytne svému blízkému kolegovi veškeré zázemí, o jaké jen požádá.

Nakolik přesně Nejedlého asistentka hradní kasu vyjde, prezidentův mluvčí neprozradil. „Pobírá standardní plat a standardní odměny v rámci KPR,“ sdělil pouze Ovčáček.

Jeden ze zdrojů LN odhadl výši jejího platu na přibližně 30 tisíc měsíčně. Prezidentův mluvčí tyto úvahy mírní tvrzením, že zaměstnankyně Hradu není k ruce výhradně Nejedlému, ale má na starosti i další úkoly.

„Zodpovídá za řadu činností organizačního a administrativního rázu, například v souvislosti s činností sboru poradců prezidenta republiky,“ uvedl Ovčáček.

Podle informací LN z několika zdrojů je však asistentka Nejedlému k dispozici, kdykoli ji potřebuje. Známým faktem navíc je, že má Nejedlý k dispozici i vlastní kancelář s kuchyňkou a sociálním zařízením, která patří k nejluxusnějším v prezidentském sídle. Do ní pravidelně dochází, obvykle odpoledne a večer.

„To za Havla nebylo“

Podnikatel, jehož společnost Lukoil Aviation Czech minulý měsíc zaplatila okolo 30 milionů za prohraný soud se státem, se v ní schází se svými obchodními partnery. Provoz kanceláře je však také placen z rozpočtu Hradu.

Nad výhodami, které Nejedlý díky Zemanovi má, se pozastavil Karel Schwarzenberg. Bývalý ministr zahraničí byl zkraje 90 .let kancléřem tehdejšího prezidenta Václava Havla. „Podobné praktiky, jaké jsou dnes na Hradě obvyklé, nepamatuji,“ poznamenal.

S tím souhlasí i prezidentský mluvčí z éry první polistopadové hlavy státu Ladislav Špaček. „Za Havla byl problém zřídit asistentku pro první dámu, natož pro poradce. Ale od té doby se hodně změnilo,“ řekl Špaček.

Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček při návštěvě Čapího hnízda.
Malý a velký zemanovec. Martin Nejedlý (vlevo), šéf českého zastoupení Lukoilu a místopředseda SPOZ, a Vratislav Mynář, hradní kancléř a lídr kandidátky SPOZ ve Zlínském kraji.

Ač není zaměstnancem KPR, má někdejší volejbalista Nejedlý v týmu poradců prezidenta Miloše Zemana zcela výsadní postavení. Po boku hlavy státu se objevuje při všech důležitých jednáních. Výjimkou nebylo letošní setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nebo loňská audience v pracovně ruského státníka Vladimira Putina.

Vlivná hradní klika

Právě Nejedlý spolu s Mynářem také rozhodují, kdo a za jakých podmínek se může se Zemanem setkat. A to nejen „zvenčí“, ale i přímo se zaměstnanci Hradu. Opevnili se proti světu, tak zní nejčastější výtka na vliv, který nerozlučná dvojka na Hradčanech získala.

A prezident nedá na svého poradce dopustit. Po celou dobu, co se Lukoil Aviation Czech soudila se státem kvůli sporu o dodávky leteckého paliva, za ním stál. Odolával volání po tom, aby se od svého našeptavače odstřihl. A neučinil tak ani po rozsudku, který pro Nejedlého nebyl příznivý. Odnož ruského naftařského gigantu sice zaplatila 30milionovou pokutu, Zemanův rádce ale na Hradě zůstal.

Dalším privilegiem, kterému se těší, je diplomatický pas. S jeho vydáním souhlasil před třemi lety tehdejší ministr zahraničí a další z dnešních Zemanových rádců Jan Kohout. Doklad výrazně usnadňuje cestování. Jeho držení někým mimo diplomacii je ovšem velkou vzácností.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...