Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vladimír Putin

Kolik Česko stojí Zemanův poradce Nejedlý? Na Hradě mu platí asistentku

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. foto: Dalibor Glück, MAFRA

PRAHA - Prezidentův poradce pro energetiku Martin Nejedlý údajně nestojí daňové poplatníky ani korunu. „Není zaměstnancem Hradu a nepobírá žádnou finanční odměnu,“ tvrdí o něm od počátku okolí hlavy státu.
  5:00

Tímto argumentem se prezidentská kancelář také už tři roky brání tomu, aby médiím musela poskytnout podrobný životopis vlivného, ale kontroverzního podnikatele. Jak ale vyplývá ze zjištění LN, „neplacený poradce“ není tak úplně zadarmo. Hrad mu totiž platí vlastní asistentku.

Zemanovy sliby po dvou letech. Splnil třetinu, ukazuje analýza Demagogu

„Zmíněná pracovnice je zařazena jako asistentka v oddělení sekretariátu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR),“ potvrdil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Mynář zařídí, Ovčáček vysvětlí

Vedoucím prezidentské kanceláře je kancléř Vratislav Mynář, Nejedlého blízký přítel a spolupracovník. Dvě výrazné postavy týmu okolo prezidenta Miloše Zemana se od sebe nehnou na krok. Je tedy logické, že šéf kanceláře hlavy státu poskytne svému blízkému kolegovi veškeré zázemí, o jaké jen požádá.

Nakolik přesně Nejedlého asistentka hradní kasu vyjde, prezidentův mluvčí neprozradil. „Pobírá standardní plat a standardní odměny v rámci KPR,“ sdělil pouze Ovčáček.

Jeden ze zdrojů LN odhadl výši jejího platu na přibližně 30 tisíc měsíčně. Prezidentův mluvčí tyto úvahy mírní tvrzením, že zaměstnankyně Hradu není k ruce výhradně Nejedlému, ale má na starosti i další úkoly.

„Zodpovídá za řadu činností organizačního a administrativního rázu, například v souvislosti s činností sboru poradců prezidenta republiky,“ uvedl Ovčáček.

Podle informací LN z několika zdrojů je však asistentka Nejedlému k dispozici, kdykoli ji potřebuje. Známým faktem navíc je, že má Nejedlý k dispozici i vlastní kancelář s kuchyňkou a sociálním zařízením, která patří k nejluxusnějším v prezidentském sídle. Do ní pravidelně dochází, obvykle odpoledne a večer.

„To za Havla nebylo“

Podnikatel, jehož společnost Lukoil Aviation Czech minulý měsíc zaplatila okolo 30 milionů za prohraný soud se státem, se v ní schází se svými obchodními partnery. Provoz kanceláře je však také placen z rozpočtu Hradu.

Lukoil zaplatil pokutu. Nejedlý může zůstat Zemanovým poradcem

Nad výhodami, které Nejedlý díky Zemanovi má, se pozastavil Karel Schwarzenberg. Bývalý ministr zahraničí byl zkraje 90 .let kancléřem tehdejšího prezidenta Václava Havla. „Podobné praktiky, jaké jsou dnes na Hradě obvyklé, nepamatuji,“ poznamenal.

S tím souhlasí i prezidentský mluvčí z éry první polistopadové hlavy státu Ladislav Špaček. „Za Havla byl problém zřídit asistentku pro první dámu, natož pro poradce. Ale od té doby se hodně změnilo,“ řekl Špaček.

Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček při návštěvě Čapího hnízda.
Malý a velký zemanovec. Martin Nejedlý (vlevo), šéf českého zastoupení Lukoilu a místopředseda SPOZ, a Vratislav Mynář, hradní kancléř a lídr kandidátky SPOZ ve Zlínském kraji.

Ač není zaměstnancem KPR, má někdejší volejbalista Nejedlý v týmu poradců prezidenta Miloše Zemana zcela výsadní postavení. Po boku hlavy státu se objevuje při všech důležitých jednáních. Výjimkou nebylo letošní setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nebo loňská audience v pracovně ruského státníka Vladimira Putina.

Vlivná hradní klika

Právě Nejedlý spolu s Mynářem také rozhodují, kdo a za jakých podmínek se může se Zemanem setkat. A to nejen „zvenčí“, ale i přímo se zaměstnanci Hradu. Opevnili se proti světu, tak zní nejčastější výtka na vliv, který nerozlučná dvojka na Hradčanech získala.

A prezident nedá na svého poradce dopustit. Po celou dobu, co se Lukoil Aviation Czech soudila se státem kvůli sporu o dodávky leteckého paliva, za ním stál. Odolával volání po tom, aby se od svého našeptavače odstřihl. A neučinil tak ani po rozsudku, který pro Nejedlého nebyl příznivý. Odnož ruského naftařského gigantu sice zaplatila 30milionovou pokutu, Zemanův rádce ale na Hradě zůstal.

Dalším privilegiem, kterému se těší, je diplomatický pas. S jeho vydáním souhlasil před třemi lety tehdejší ministr zahraničí a další z dnešních Zemanových rádců Jan Kohout. Doklad výrazně usnadňuje cestování. Jeho držení někým mimo diplomacii je ovšem velkou vzácností.