Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Zemanovy sliby po dvou letech. Splnil třetinu, ukazuje analýza Demagogu

Česko

  12:27
Server Demagog.cz průběžně sleduje stav předvolebních slibů, které Miloš Zeman vyslovil v rámci své předvolební kampaně před dvěma lety. Jaké je jeho průběžné skóre při příležitosti druhého výročí jeho inaugurace?

Server Demagog.cz během předvolební kampaně vybral 42 slibů, které Zeman vyslovil v rámci televizních debat, rozhovorů pro rozhlas i jiná média. Ty rozdělil do tří tematických kategorií na sliby personální, týkající se ústavních kompetencí a různé.

Podle jejich stavu v průběhu trvání prezidentského mandátu je Demagog hodnotí a řadí mezi splněné, porušené, nesplnitelné, průběžně plněné a nerealizované. Ke každému ohodnocenímu slibu doplňuje odůvodnění k zařazení právě do dané kategorie.

Diskutované hradní personálie

V médiích viditelným porušeným slibem je ten, že si s sebou Zeman v případě zvolení vezme jen svého tajemníka a řidiče. Demagog poukazuje kromě externích poradců na větší množství osob, které s sebou Zeman na Hrad přivedl zejména ze Strany práv občanů. Do tohoto výčtu náleží jména například vedoucího analytického odboru Radka Augustina, bývalé mluvčí SPO i Zemanovy kampaně Hany Burianové. Ze strany SPO, jež byla dříve i přímo svým názvem spojena se současnou hlavou státu, pochází i Martin Nejedlý, poradce pro energetiku.

V debatě o inkluzi Zeman propadl. Demagog.cz: Připsal si nejvíc nepravd

„Na Hradě v případě mého zvolení nebudu mít žádné poradce, protože se domnívám, že v souladu s ústavou by poradci prezidenta měli být ministři, které si zve na tyto porady jako odborníky v dané oblasti,“ tvrdil dříve Zeman. Avšak i na webu Hradu lze dohledat, že Zemanovi radí 15 lidí. Mnozí z nich jsou bývalými ministry prezidentem jmenované úřednické vlády.

Ze stejné kategorie však pochází i sliby splněné - propuštění hradní ochranky a nepřítomnost Miroslava Šloufa a Zdeňka Zbytka na Hradě v jakékoliv oficiální funkci. Příkladem splněného slibu může být udělování milostí. Od počátku svého mandátu Zeman udělil pouze jednu milost, přesně tak, jak se zavázal.

Uši nesklopil

„Kritizuji své oponenty, jestliže se prokáže, že jsou nedostatečně informováni, a když mně oni prokáží totéž, tak pokorně sklopím uši,“ prohlásil Zeman. Za porušení tohoto slibu však Demagog.cz považuje jednání prezidenta v kauze Ferdinanda Peroutky. Miloš Zeman totiž i přes nenalezení článku s titulem „Hitler je gentleman“, svou chybu neuznal. Jako dostatečný důvod mu neposloužilo ani vyjádření historika Petra Zídka, který tvrdí, že takový text nikdy nemohl být napsán.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...