29. prosince 2015 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo nejvíce mlžil mezi politiky? Serveru Demagog.cz letos neunikl Zeman ani Kalousek

Vánoční poselství Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční poselství Miloše Zemana. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman a nově zvolený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek obsadili přední příčky v pomyslném žebříčku „největších lhářů“ mezi politiky roku 2015. Oba muži totiž získali nejhorší skóre v neoficiální statistice serveru Demagog.cz ověřující pravdivost politických výroků. Zeman hřešil patnáctkrát, Kalousek „jen“ třináctkrát.

Těžko hovořit o nejprolhanějích osobách v české politice. Žádná statistika o tom, kdo nejčastěji a největší měrou klamal veřejnost neexistuje. Neoficiální analýza webu Demagog.cz, který se zaměřuje na ověřování vybraných výroků z mediálního prostoru, však upozorňuje na klamavé výroky některých politků. Z té vychází nejhůře prezident Zeman s předsedou opoziční TOP 09 Kalouskem. Nutno ale podotknout, že ne všichni politici se dostali do hledáčku týmu a ne všem se dostalo pozornosti opakovaně.

„Skóroval“ i Babiš, Okamura či Konvička

Demagog letos u Zemana odhalil 15 nepravdivých výroků, u předsedy TOP 09 Kalouska pak upozornil na lži celkem v třinácti případech, přičemž celkově letos Demagog.cz zaznamenal mezi politiky 99 nepravd.

Další místa v pomyslném žebříčku obsadili ministr financí Andrej Babiš (ANO) s devíti nepravdivými výroky, poslanec Tomio Okamura či premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se stejným výsledkem - osm nepravd. Pozornosti neutekl ani lídr Bloku proti islámu a vysokoškolský pedagog Martin Konvička, který veřejně vystupuje proti islámu a který byl před nedávnem obviněn z podněcování k nenávisti.

Témata? Migrace i rozpočet

Nejvíce se na serveru Demagog.cz letos objevovalo o téma migrace, evidence elektronických tržeb či rozpočet pro rok 2016.

Všechny analýzy si můžete přečíst na www.demagog.cz.

Někdy se politici dopustili jen drobných nepřesností ve formulaci, jindy citovali z neověřených zdrojů či neměli svá tvrzení vůbec podložená. Mnohdy se politici nepravdami snažili také maskovat svá selhání.

Vulgarity jen výjimečně? Nepravdivé

„Co se týká vulgarit, z naší dlouhodobé známosti dobře víte, že je většinou nepoužívám, když, tak jako citace nebo překlady druhých. Jediná výjimka, která v těch slavných Hovorech z Lán zazněla, byla kritika služebního zákona, který pokládám za takový paskvil, že jsem se neubránil vulgaritě, za niž se neomlouvám, protože podle mého názoru byla zcela na místě,“ uvedl například Zeman hned na začátku roku (všechny jeho ověřené výroky najdete zde - pozn.red.)

Taková slova ale Demagog.cz rozporuje. „Výrok hodnotíme jako nepravdivý, neboť Miloš Zeman používá vulgární výrazy mnohdy i bez citací nebo překladů,“ píše tým ověřovatelů a přikládá vulgární vyjádření současného prezidenta za uplynulých dvacet let. Mezi nimi zmiňuje například již proslulý výrok: „Pussy znamená K**da. V textech této skupiny (Pussy Riot - pozn. red.) je to k**da sem, k**da tam“. Kromě toho tým Demagogu.cz také upozornil na fakt, že Zeman letos vyřkl více nepravd a zavádějících tvrzení než těch pravdivých.

Miroslav Kalousek si podle Demagoga.cz také umí přikrášlil informace. Svědčí o tom například jeho výrok o zdanění hazardu. „Jsem první ministr financí, který zavedl zdanění hazardu v roce 2011,“ uvedl bývalý ministr financí na začátku října, přestože až do roku 1998 podléhaly příjmy z loterií dani z příjmů právnických osob. (všechny Kalouskovy ověřené výroky najdete zde - pozn.red.)

Pozornosti serveru neunikla ani debata Kalouska s jeho následovníkem ve funkci Babišem. „Pokud bychom měli vyhlásit cenu za nejbizarnější diskusi roku, tak si jednoznačné prvenství vysloužili pánové Babiš a Kalousek za bezmocné asistence Václava Moravce. Oba ‚diskutující‘ si celkem připsali v jediném pořadu 16 nepravdivých a 7 zavádějících výroků, což je meta, která se bude konkurenci v budoucnu zdolávat jen velmi těžce,“ uvedl ve svém komentáři s názvem „Demagogové roku 2015" vedoucí serveru Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Lepší výsledky než loni? Nepovedlo se

Ten letošní rok považuje za bohatý jak na události, tak silné výroky. Přesto se však brání vyhodnocení „největší lži“ roku, to je podle něj subjektivní záležitost. „Loni jsme pod zátěží tří voleb zjistili, že před nimi politici klamou častěji než v běžných politických diskuzích. Doufali jsme proto, že se letos – výjimečně bez obávaných kampaní – dočkáme nejpravdivějšího politického roku. Bohužel, opak byl pravdou,“ glosoval další z členů týmu Demagog.cz Michal Zeman uplynulý rok. Počet nepravdivých či zavádějících výroků podle něj letos výrazně vzrostl.

„Z více než čtyř stovek ověřitelných vyjádření bylo pravdivých jen 63 %, tedy o celých 12 procentních bodů méně, než bylo obvyklé v předchozích letech. Podíl nepravdivých výroků naopak narostl na čtvrtinu a zavádějící překonaly 12 %,“ pokračoval Zeman.

skŠárka Kabátová

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.