Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolo s vozíkem nesmí na silnici ani cyklostezku, tvrdí expert

Česko

  14:30
PRAHA - Cyklisté, kteří vozí své děti ve vozíku připojeném za kolem, by neměli podle Asociace výrobců a dovozců jízdních kol a velomateriálu (AVDK) vyjíždět na silnice ani cyklostezky.

S dětským vozíkem by rodiče neměli vyjíždět ani na silnice ani na cyklostezky foto: Shutterstock

Současný zákon totiž přepravu lidí ve vozících za jízdním kolem zakazuje na všech pozemních komunikacích, kam spadají i cyklostezky. Zákon je totiž definuje jako místní komunikaci čtvrté třídy. Sdělil tajemník AVDK Michal Trojan.

Vozík? Jen na soukromém pozemku
Podle něj současný zákon tak umožňuje cyklistům jezdit s dětmi v připojeném vozíku za kolem jen mimo komunikace a na

O vozíkách zákon nemluví

"Definice přípojného vozíku pro přepravu osob za jízdním kolem není v současnosti v zákoně stanovená, protože přeprava osob v přívěsných vozících je zakázaná jako taková," uvedl Trojan.

soukromých pozemcích. Češi podle Trojana sice mají vozíky za kolo v oblibě a český trh je v tomto směru třetí největší v Evropě, co se týká zákazu přepravovat v nich osoby po komunikacích je přesto Česko v rámci Evropské unie spíš výjimkou.

Asociace se proto bude na podzim v rámci skupiny pro začlenění rozvoje cyklistické dopravy do silniční legislativy snažit legalizovat tento druh přepravy, uvedl Trojan a zdůraznil, že do té doby by lidé měli dodržovat nynější právní úpravu.

O TOM, JAK STÁVKA NAHRÁLA CYKLISTŮM, ČTĚTE ZDE

Tajemník současně upozornil na to, že mnozí dovozci a uživatelé vozíků pro přepravu dětí si současný legislativní stav vykládají jinak. Podle jejich názoru je prý absence přesné definice "přípojného vozíku pro přepravu osob za jízdním kolem" v zákoně o provozu na pozemních komunikacích zároveň absencí zákazu přepravovat v něm osoby. "Zákon je ale třeba vnímat tak, že definice přípojného vozíku pro přepravu osob za jízdním kolem není v současnosti v zákoně stanovená, protože přeprava osob v přívěsných vozících je zakázaná jako taková," uvedl Trojan.

Pro jedno i dvě děti
Vozíky za jízdní kola jsou vyráběny v úpravě pro jedno nebo dvě děti. Do některých modelů lze instalovat i autosedačku pro nejmenší děti. Bezpečí dítěte má na starosti i pevný rám a bezpečnostní pásy. Řadu vozíků připojených za kolem lze v terénu často vidět s bezpečnostním praporkem, který má zajistit jeho lepší viditelnost.

Některé modely vozíků lze ale využít i pro běh, jízdu na kolečkových bruslích nebo lyžích. Někteří rodiče v nich vozí své děti i jako v kočárku.

Autoři: ,