24. září 2011 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dětské vozíky za kola možná dovolí zákon, už příští rok

S dětským vozíkem by rodiče neměli vyjíždět ani na silnice ani na cyklostezky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S dětským vozíkem by rodiče neměli vyjíždět ani na silnice ani na cyklostezky | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku je přibližně dvanáct tisíc cyklistů, kteří se opakovaně vystavují hrozbě pokuty. Jsou jimi rodiče, kteří převáží děti v přívěsných vozících za kolem.

Podle současných zákonů s těmito přívěsy nesmí na jakékoli pozemní komunikace, tedy na silnice, a dokonce ani na cyklostezky. V extrémním případě by jim mohli policisté dát až dvoutisícovou pokutu.

Cyklistická novela

Novela uvádí, že lidé starší 18 let budou moci vézt v přívěsném vozíku nejvýše dvě děti mladší deseti let nebo dítě na dětském kole připojeném k jízdnímu kolu spojovací tyčí. Vozík bude muset splnit podmínky stanovené zvláštním předpisem.

Absurdní situace by mohla skončit už s příští cyklistickou sezonou. Poslanecká novela totiž cyklistům používání přívěsných vozíků dovolí. Pokud půjde vše hladce, schvalovacím procesem projde už během zimy.

„Chceme situaci v Česku připodobnit té, která panuje na západ od našich hranic. V zemích, jako je Německo či státech Beneluxu, je jízda s přívěsným vozíkem normálně povolena. Přijde mi na hlavu postavené, že to u nás nejde,“ řekl LN jeden z tvůrců novely poslanec TOP 09 Václav Cempírek.

Mimo frekventované silnice

Návrh dvou poslanců TOP 09 podpořila i vláda, ovšem s jednou výhradou. Ministrům se nelíbilo, že předkladatelé novely chtějí vozíky lidem povolit i na frekventovaných silnicích prvních tříd. „Ano, to skutečně vláda rozporovala a budeme se o tom bavit. Na jednu stranu mají pravdu. Mnoho silnic první třídy je totiž úzkých a bez jakékoli krajnice. Na druhou stranu po takových komunikacích vede v Česku 400 kilometrů cyklotras, což není málo,“ okomentoval vládní stanovisko Cempírek.

VÍCE ČTĚTE:

Na novelu jsou mezi veřejností různé názory. Zatímco cyklisté i výrobci cyklistického vybavení ji logicky téměř bez výhrady podporují, skeptičtí jsou především dopravní policisté.

„Z hlediska bezpečnosti dítěte v tom vozíku říkám ne. Já bych do toho své nikdy neposadil. Vozík mi přijde hodně nebezpečný, protože v případě srážky je dítě moc nízko a auto ho prakticky přejede,“ myslí si šéf zlínské dopravky Štěpán Zachara. Podle něj je problematické i argumentovat tím, že v západní Evropě podobné vozíky už léta jezdí. „V Německu nebo v Holandsku je nesrovnatelně hustší síť silnic i cyklostezek než u nás. Ohánět se zrovna tímto mi přijde liché,“ tvrdí.

Podobně mluví i náměstek pražské městské policie Ludvík Klema. Ten sice podobným vozíkům fandí, ale obává se toho, že si na ně řidiči nezvyknou a povede to k nehodám. Cyklisté, kteří si závěsný vozík koupili, s ním však už nyní vcelku bezproblémově jezdí. Policie přiznává, že jízdu s vozíky většinou toleruje. „Že bychom to nějak cíleně kontrolovali, to mohu vyloučit,“ řekl Zachara.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz