Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Na Hradě skončím až v roce 2018, vzkázal Mynář. O prověrku zažádá

Česko

  15:15aktualizováno  17:11
PRAHA - Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář zůstává ve funkci. Serveru Lidovky.cz to potvrdil s tím, že na Hradě pravděpodobně zůstane do té doby, dokud bude prezidentem Miloš Zeman. Zprávy o svém údajném konci označil za hlouposti.

Vratislav Mynář foto: MAFRA - Tomáš Krist

O možném konci Vratislava Mynáře ve funkci hradního kancléře se spekulovalo již několik měsíců. Důvodem měla být bezpečnostní prověrka na stupeň tajné či přísně tajné, kterou kancléř nevlastní. Prezident Miloš Zeman přitom od Mynáře prověrku požadoval a podmiňoval jí další Mynářovo působení na Hradě.

Server Týden.cz však dnes informoval o tom, že Mynář na Hradě skončí bez ohledu na bezpečnostní prověrku, protože s ním už prezident nepočítá. "Pan prezident ho vymění hned po Novém roce a chystají se i další změny," uvedl serveru Týden.cz "důvěryhodný zdroj blízký prezidentovi".

Vratislav Mynář:

"Ano, je pravda, že po Novém roce 2018 pravděpodobně skončím jako kancléř, pokud nebude pan prezident chtít znovu kandidovat a nebude zvolen. Jinak je to hloupost jako vždy a vše na tohle téma."

(SMS zpráva od Vratislava Mynáře)

Mynář však spekulace o svém konci na Hradě označil za hlouposti. Ve vyjádření pro server Lidovky.cz zároveň uvedl, že ve funkci kancléře pravděpodobně skončí až s koncem funkčního období prezidenta Miloše Zemana v roce 2018. A pokud by Zeman kandidoval podruhé a v prezidentských volbách uspěl, nevylučuje Mynář další spolupráci ani po tomto datu.

O prověrku požádá

Mynář dnes také uvedl, že o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné či přísně tajné požádá, a to i přesto, že ji podle svých slov pro výkon funkce kancléře nepotřebuje. "Do konce roku o ni požádám, ale zákon mi to nenařizuje," uvedl pro ČTK.

Hradní mluvčí Hana Burianová potvrdila, že Mynář o prověrku požádá brzy a pro prezidenta bude pracovat i nadále. "Pan kancléř je ve finální fázi příprav všech materiálů nutných k podání žádosti o prověrku," dodala Burianová.

Mynář a bezpečnostní prověrka

Mynář je ve funkci zhruba tři čtvrtě roku, stále však nemá prověrku, aby mohl přistupovat k utajovaným dokumentům. Některých jednání se tak místo něj účastní jeho podřízení, které Národní bezpečnostní úřad dostatečně prověřil.
Podle některých médií Mynář o prověrku nežádal, neboť se obával, že by ji kvůli svým některým podnikatelským kontaktům neobdržel. Jedním z kontroverzních známých měl být například Radim Masný z Opavy. Mynář to však opakovaně odmítl.

Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností podléhají utajení například přípravy podkladů pro přepravu prezidenta nebo ústavních činitelů jiných států. Utajení také podléhá příprava prezidentské amnestie. Tu ale Zeman podle svého dřívějšího vyjádření udělovat nehodlá.

Zdroj: ČTK

V poslední době se ale spekulovalo i o tom, že by se Zeman mohl chtít Mynáře zbavit kvůli propadáku strany SPOZ, jejímž je Mynář bývalým předsedou. Zeman v televizní debatě řekl, že kancléř pravděpodobně předpokládal, že se po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny stane poslancem za SPOZ a prověrku potřebovat nebude. Strana však ve volbách propadla.

Autoři: ,