Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konvička vyděsil desítky lidí. ‚Jsem spokojený, ještě jsme chtěli symbolicky Zemanovi uřezat hlavu’

Česko

  17:59
PRAHA - Vjel na velbloudu na Staroměstské náměstí a za ním jeho kolegové v terénním voze křičeli Alláhu akbar (Bůh je velký). Konvičkovci stříleli z falešných zbraní a budili hrůzu v převlečení za bojovníky Islámského státu. Akci ukončila policie. Konvička v rozhovoru pro server Lidovky.cz tvrdí, že si akci moc užil a s jejím výsledkem je spokojený.

Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo na Staroměstském náměstí. foto: Kryštof Peňás, Lidovky.cz

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do...

Lidovky.cz: Vaše představení ukončila policie, která vás vyšetřuje kvůli podezření na šíření poplašné zprávy, řada lidí na sociálních sítích vás odsoudila. Co vás vedlo k uspořádání akce?
To je jednoduché, šlo o připomenutí okupace 21. srpna 1968 a toho, že svoboda je jen jedna. Sovětská okupace nebyla zdaleka jediným nebezpečím pro svobodu, dneska jsou tady daleko větší nebezpečí.

Za šíření poplašné zprávy až dva roky vězení

Policie věc šetří jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Toho se dopustí ten, který úmyslně způsobí nebezpečí znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje nepravdivou poplašnou zprávu. Pachatelé by mohli skončit ve vězení až na dva roky. Znění deliktu v trestním zákoníku konvičkovci zřejmě naplnili, protože způsobili na Staroměstském náměstí paniku a vyděsili stovky turistů. Trestní právo však postihuje jen nejvážnější činy, které nelze vyřešit jinými cestami, například pokutou za přestupek.

Lidovky.cz: Akci jste vymyslel vy?
Myšlenky málokdy vznikají v jedné hlavě. Bylo to kolektivní dílo.

Lidovky.cz: Vyděsili jste množství lidí, někteří ve strachu prchali a ukrývali se v okolních budovách. Jak hodnotíte představení vy?
Jsem naprosto spokojen s tím, jak si to užili jak aktéři, tak i většina diváků. Jediná drobnost, se kterou nejsem spokojen, je, že nám selhalo (částečně vinou magistrátu) ozvučení a musel jsem to celé ukřičet.

Konvičkovci vjeli na Staroměstské náměstí jako islamisté a stříleli. Vypukla panika

Lidovky.cz: Vy jste spokojený s tím, že jste některé lidi vyděsil a některým způsobil i traumatické pocity?
To je návodná otázka, já to nevím, já jsem byl aktérem představení a toto nemůžu posoudit.

Lidovky.cz: Vy tedy na akci nevidíte žádný problém?
Moje dojmy jsou takové, že jsme ukázali divákům a Pražanům to, co jsme jim ukázat chtěli. To znamená, že jsme jim ukázali, jak by mohl vypadat začátek nové totality v zemi.

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do...
Příspěvek uživatele Toma Zavorky na sociální síti Twitter.

Lidovky.cz: Akci ukončila policie. Plánujete ještě nějaké podobné vystoupení?
Akce v podstatě byla dokončena. V plánu už bylo jen vyvrcholení, kterým mělo být uřezání hlavy odpůrci islámu a následný odjezd na Pražský hrad, kde jsme chtěli uřezat hlavu největšímu odpůrci islámu v Evropě – Miloši Zemanovi. To samozřejmě pouze symbolicky. Chtěli jsme to vlastně asi tři minuty poté rozpustit. Bylo to tedy dokončené.

Lidovky.cz: Opakování tedy nehrozí.
Nejhorší je opakovaný vtip. Nechystáme něco podobného. Pochopitelně další věci se asi dít budou, ale to vám ještě neřeknu co.