Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Džihádista Konvička vyděsil ‚Staromák‘. ‚Lidé v panice prchali, skákali přes stoly, děti plakaly‘

Česko

  6:00
PRAHA - Extremista Martin Konvička přijel v neděli po obědě na Staroměstské náměstí převlečený na džihádistu, jeho kumpáni pálili do vzduchu z atrap samopalů a mávali vlajkou Islámského státu. Ale zatímco se on a jeho příznivci bavili, řada lidí, převážně cizinců, v centru Prahy prožívala chvíle intenzivní hrůzy. Domnívali se, že jsou přítomni teroristickému útoku.

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do centra Prahy přijeli převlečeni za bojovníky Islámského státu, křičeli Alláhu akbar a stříleli do vzduch z maket samopalů. Na místě vypukla panika. foto: ČTK

Lidi, kteří přímo neviděli na Konvičkův konvoj, zachvátila panika. Zaznívaly výstřely ze samopalů, turisté i další návštěvníci historického pražského centra se hnali pryč z náměstí. Báli se o život. Nikdo v tu chvíli totiž netušil, že se jedná o podivné představení extremistů, kteří se zaštiťují odporem proti islámu, a nikoliv o reálný útok. VÍCE ČTĚTE ZDE:

  • V neděli ve 14:00 zahájila Iniciativa Martina Konvičky své divadelní představení Okupanti obsazují Prahu! na Staroměstském náměstí.
  • Konvička přijel na oslovi a ostatní příznivci v terénním voze.
  • Všichni byli převlečeni za islamisty.
  • Provolávali Alláhu akbar (Bůh je velký) a stříleli do vzduchu z maket samopalů.
  • Happening byl schválen dopředu úředníky hlavního města.
  • Představení ukončila policie, která Martina Konvičku vyzval, aby podal vysvětlení. Což učinil.

Lidé se snažili najít úkryt, kde se dalo. Někteří vběhli do přilehlých restaurací, několik se jich dokonce schovalo do kuchyní. Další si lehali na zem.

Viděl jsem utíkající maminku s dítětem

„Zničehonic jsem slyšel dávky ze samopalu. Byl to reálný zvuk střílení a v téhle době je to dost děsivé,“ popsal serveru Lidovky.cz číšník z Restaurace U Zvonu. „V turistickém centru lidi nechápou, o co jde. Brali děti a utíkali. Od stolů se nám zvedali zákazníci a utíkali. Viděl jsem utíkající plačící maminku s plačícím dítětem.“

„Rozbrečela jsem se. Policie tady vůbec nebyla, začali střílet z velkých pušek jakože do lidí a všichni utíkali,“ řekla serveru Lidovky.cz stánkařka, která prodává na náměstí trdelník. „Trvalo to asi 20 minut. Začali nám utíkat zákazníci.“

Jsem spokojený, řekl Konvička

Martin Konvička si akci pochvaloval. „Jsem naprosto spokojen s tím, jak si to užili jak aktéři, tak i většina diváků,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Otázku, zda mu nevadí, že řadu lidí vyděsil, ale nechal bez odpovědi. Se svými příznivci chtěl lidem ukázat nebezpečí silámu. „Moje dojmy jsou takové, že jsme ukázali divákům a Pražanům to, co jsme jim ukázat chtěli. To znamená, že jsme jim ukázali, jak by mohl vypadat začátek nové totality v zemi,“ prohlásil Konvička.

ROZHOVOR S NÍM SI PŘEČTĚTE ZDE:

Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo...

Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo na Staroměstském náměstí.

Konvičkova akce zmátla i obsluhu v Restauraci Kotleta. „Měli jsme plnou zahrádku a najednou jsme viděli auto. Vypadali velmi autenticky, jako ti islámští bojovníci. I to auto. Potom začali střílet ze samopalů,“ vylíčila začátek představení jedna ze servírek. „Lidé utíkali, schovávali se všude, i v kuchyni. Tam vběhly mladé turistky, tak osmnáctileté, a plakaly, byly v šoku. Bylo to velmi nepříjemné.“

„Policie lidi nijak neinformovala“

Řada lidí, zejména turistů, byla schovaná delší dobu, policie totiž podle svědků přihlížejícím neřekla, že se nejedná o teroristický útok. „Schovávali se i půl hodiny. Vůbec nevěděli, co se děje, jenom slyšeli střelbu. Nikdo z nich (demonstrantů) neřekl, že to je demonstrace. Policie taky lidi nijak neinformovala,“ stěžovala si žena.

Situace byla hlavně v prvních chvílích paniky velmi dramatická. „Lidé po sobě šlapali, padali. Všichni se hrnuli, skákali přes stoly a schovávali se, kde to šlo. Klidně mohli ušlapat i ty malé děti. Utíkaly stovky lidí, možná pět set, zkrátka celý Staromák.“

Podle servírky mohlo dojít i k tragédii. „Jeden náš pravidelný zákazník, pán co sem chodí na kávu, má střelnou zbraň a řekl, že kdyby ji měl u sebe, tak by ji použil. Ty demonstranty by instinktivně zastřelil. Měli štěstí, že se nic takového nestalo.“

Za šíření poplašné zprávy až dva roky vězení

Policie věc šetří jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Toho se dopustí ten, který úmyslně způsobí nebezpečí znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje nepravdivou poplašnou zprávu. Pachatelé by mohli skončit ve vězení až na dva roky. Znění deliktu v trestním zákoníku konvičkovci zřejmě naplnili, protože způsobili na Staroměstském náměstí paniku a vyděsili stovky turistů. Trestní právo však postihuje jen nejvážnější činy, které nelze vyřešit jinými cestami, například pokutou za přestupek.

Scény jako z hororu se odehrály i v hotelu v přilehlé Platnéřské ulici. „Chvíli po druhé hodině do hotelové haly vtrhlo na tři desítky křičících lidí, převážně turistů,“ popsal zaměstnanec hotelu Tomáš Závorka. „Zpočátku působili jen jako hlučnější skupinka, vzápětí jsem ale pochopil, že lidé jsou na smrt vyděšeni. Hnali se po schodech nahoru do patra hotelu a něco vykřikovali.“

Vypadalo to, že je to naprosto reálný útok

Hotel a celou ulici zachvátila panika, venku byly slyšet tlumené výstřely, lidé běželi ulicí a báli se, že jsou svědky teroristického útoku.

„Když jsem po chvíli vyšel z hotelu, viděl jsem u náměstí postávající lidi, to mě trochu uklidnilo. Sám jsem se na náměstí ale podívat nešel, byl jsem dost vyděšený. Vypadalo to, že je to naprosto reálný útok, nikdo nevěděl, o co se jedná. Zavolal jsem na policii, která mi sdělila, že se jedná o předem nahlášenou akci – divadelní představení. Turisté mi pak vyprávěli, že viděli, jak na náměstí vjel nějaký džíp s islamisty, kteří stříleli do vzduchu,“ líčil Závorka, který celou akci považuje za „hodně nepovedený vtip“.

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do...
Islámský stát okupuje Prahu. Přívrženci bojovníka proti islámu Martina Konvičky...

Hra na bojovníky Islámského státu vystrašila i židovské turisty. „Akce se odehrála v blízkosti židovské obce a my tu hrozbu vnímáme mnohonásobně víc. Pár metrů od toho místa seděli izraelští turisté, kteří to mají denně v krvi, takže ti lehli na zem. Reagovali tak, jakoby reagovali v Izraeli. No a za pět minut už to ví celý izraelský Twitter. Mezinárodně udělali České republice nesmírnou ostudu,“ okomentoval Konvičkovo počínání pro iDNES.cz majitel pražské košer restaurace Aaron Günsberger.

Výraz politického a občanského kreténismu, míní ministr vnitra

Podobu vystoupení odsoudilo na sociálních sítích mnoho lidí, negativně se k němu vyjádřili i někteří politici. "Akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu," uvedl na twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek se ve svém vyjádření na tweetu podivoval nad tím, že "původci tohoto veřejného ohrožení pod vlajkou Islámského státu nebyli zadrženi". Důsledky mohly být fatální, míní.

"Vždy budu hájit svobodu vyjadřování, ale tohle už je hodně přes čáru. Takovéto uskupení nemá na politické scéně co dělat," uvedl bývalý ministr spravedlnosti, dnes europoslanec Jiří Pospíšil.

Za nepřijatelný "happening extremistů" označil akci předseda ODS Petr Fiala. "Je na primátorce hlavního města Adrianě Krnáčové a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, aby vysvětlili, jak se něco takového mohlo stát," dodal Fiala.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat