Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konvička je asociální blázen, úředník naprosto selhal, kritizuje Krnáčová

Česko

  15:37
PRAHA - Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měla být nedělní akce Iniciativy Martina Konvičky úřadem zakázána. „Je to naprosté selhání toho úředníka a já z toho budu chtít vyvodit personální důsledky,“ řekla ČTK. Iniciativa přijela na náměstí v maskáčích s vojenským vozidlem, velbloudem a vlajkou Islámského státu. Mezi přihlížejícími, zvlášť zahraničními turisty, vyvolali paniku.

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku odvolat nepodařilo. foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražský magistrát dopoledne vydal prohlášení, že akci zakázat nemohl. Podle něj o plánu, že na Staroměstské náměstí přijedou herci převlečení za vojáky, úředníci sice věděli, neměli ale víc podrobností.

Události už si všimli také v zahraničí. O imitovaném příjezdu islamistů psali Russian Today i New York Times.

Z oznámení podle nich nebylo patrné, že by mohlo vyvolat násilí nebo někoho ohrozit. Podle primátorky ale zmínka o maketách zbraní v žádosti byla. „Ale to není podstatné, ta žádost neměla být povolena tak jako tak,“ dodala Krnáčová.

Představení na Staroměstském náměstí v neděli odpoledne vyděsilo mnoho lidí,...
Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo...

Odpůrce islámu Konvička přijel v neděli na Staroměstské náměstí na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky takzvaného Islámského státu. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Po střelbě ale začali mnozí kolemjdoucí utíkat, magistrátní úředník proto ve spolupráci s policií akci ukončil.

„Obsazení Prahy - akce na podporu demokracie. Součástí akce bude divadelní vstup, kde bude účinkovat cca deset účastníků - herců ze zástupců pořadatelů se svolavateli známou identitou, kteří budou drobně maskováni, částečně i v obličeji. Při tomto vstupu budou použity pouze těmito účastníky expanzní zbraně (zvukový efekt, imitace zbraní, znehodnocené zbraně, airsoftové zbraně a imitace násilí. Na akci přijede cca 1 motorové vozidlo po ulici Pařížská, vjede na okraj náměstí a odjede po akci po ulici Dlouhá (ve směru jednosměrky),“ stojí v prohlášení, které zaslali aktéři na magistrát, a které získala redaktorka Českého rozhlasu.

Policie prošetřuje nedělní akci jako výtržnictví, Konvička v neděli v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že chtěl hlavně šokovat. „ Pan Konvička je asociální blázen a jemu bych žádnou akci nepovolila. Nesouhlasím s přijímáním imigrantům, ale taky si nemyslím, že je normální jezdit se zbraněmi po Staroměstském náměstí a vyvolávat strach a paniku,“ řekla dále primátorka.

Zelení podali trestní oznámení

Strana zelených podala kvůli nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstské náměstí trestní oznámení. Předseda strany Matěj Stropnický o tom informoval na Facebooku.

„Policie to původně vyšetřovala jako šíření poplašné zprávy, ale po poradě se státním zástupcem to překvalifikovala jako výtržnictví. To se nám ale zdá, že to může být jenom přestupek,“ řekl ve videu Stropnický.

Může to mít dopad na turismus, řekl Papež

Nedělní akce Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí by mohla odradit zahraniční turisty od návštěvy České republiky, pokud o ní bude informovat zahraniční tisk, především v Evropě a USA. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"Jsme dlouhodobě pokládáni za velmi bezpečnou destinaci a akce podobného typu mohou velmi snadno tento obraz ČR zbořit," uvedl Papež. Akci označil za velkou trapnost, která snad nebude mít trvalejší dopad na počty zahraničních turistů.

K akci se vyjadřovali také další politici. Podle dnešního vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) úředníci pražského magistrátu pochybili, když ohlášenou akci nezakázali, a chce vyvodit personální důsledky.

Podle nedělního vyjádření ministra Milana Chovance (ČSSD) na twitteru byla Konvičkova akce „výrazem politického a občanského kreténismu“, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se podivoval nad tím, že aktéři nebyli zadrženi.

Za nepřijatelný „happening extremistů“ označil akci předseda ODS Petr Fiala. Podle poslance KSČM Zdeňka Ondráčka by měl Konvička domýšlet svá jednání do konce. „Nerad bych se jednou dočkal toho, že se mezi vyplašenými občany najde někdo, kdo situaci špatně vyhodnotí a proti ‚teroristům‘ zakročí v mezích zákona,“ uvedl poslanec, podle kterého byla akce „na hranici vkusu“.

Autor: