Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Konvička se konečně našel. Založil Sedmou republiku a vzorem je mu Srbsko

Česko

  6:00
PRAHA - Protiislámský aktivista a entomolog Martin Konvička se stal představitelem už několikátého politického uskupení. Spolek Sedmá republika, který se svými kolegy před pár dny založil, chce však směřovat jiným směrem než předchozí sdružení, jichž byl členem. Českou republiku by rád vyvedl ze slepé uličky, kam ji podle něj nasměrovala Evropská unie.

Administrátor iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička na demonstraci na Hradčanském náměstí. foto: František VlčekMAFRA

„Po zkušenostech z české politiky jsme si řekli, že je třeba se vykašlat na politikaření a na politiku možného, která jen ukazuje, že nic možného není. Evropská, a tím pádem i česká politika, se dostala do slepé uličky,“ řekl serveru Lidovky.cz Konvička, který se domnívá, že základy země včetně ústavy je třeba stavět od úplného začátku.

Konvičkovci vjeli na Staroměstské náměstí jako islamisté a stříleli. Vypukla panika

„Stát neplní základní funkce jako je ochrana bezpečnosti a navyklého způsobu života občanů, lidé se s ním pak neztotožňují a nechodí k volbám. Vlády se chovají jako pouhý lokaj Bruselu,“ konkretizuje některá negativa, která podle něj svírají český stát.

Spor vyvolal velký zájem veřejnosti, chodí ho sledovat například někteří...
Martin Konvička na demonstraci IvČRN

Jako jednu z povinností spolku si tak jeho členové vytyčili poučit se z chyb minulosti a vytvořit ještě úspěšnější zem, než byla první republika, jejíž éru považují za nejvyspělejší a nejbohatší. Následující období ale podle nich veškeré úspěchy a svobody potlačila a moc předala oligarchii a kleptokracii. Opírat se proto chtějí o sedm základních hodnot: anti-islám, hrdost, identitu, občanství, přežití, svobodu a vizi.

Srbsko jako vzor

Založení uskupení oznámil Martin Konvička se svými kolegy Davidem Nepimachem a Vladimírem Rypákem videem ze srbského pohoří Mokra Gora. Pro balkánskou zemi se rozhodli kvůli její bezpečnosti a také proto, že byla a stále je „hradbou křesťanské Evropy proti rozpínavému islámu“. Srbsku, které není součástí Evropské unie ani NATO, se dle jejich slov daří bez členství v jakékoliv alianci mnohem lépe. Podobné situace by tak chtěli představitelé Sedmá republiky docílit i v Česku.

„Zdánlivě jsme slaboučcí, je nás maličko, ale nechceme stavět nic velkého. Jde o to vytvořit malý, akceschopný tým plný kvalitní lidí, kteří budou podporovat politické strany, jež půjdou naším směrem,“ vysvětlil Konvička s tím, že spolek by měli v budoucnu tvořit převážně studenti a podnikatelé, kteří budou ochotni pracovat.

Se vznikem Sedmé republiky se nabízí otázka, co se stane s Iniciativou Martina Konvičky, která proslula tím, že její příslušníci se vloni v létě převlékli za stoupence Islámského státu, v džípu vjeli na Staroměstské náměstí a stříleli slepými náboji (více ZDE). Zdali zanikne, nebo se budou obě seskupení navzájem doplňovat, v tuhle chvíli ovšem neví ani její spoluzakladatel.

„Co si budeme povídat, iniciativa poslední měsíce trochu spala. Jak se bude vyvíjet, netuším. Já byl od začátku nešťastný, že nese moje jméno. Evokuje to kult osobnosti, ke kterému mám daleko,“ uvedl Konvička pro Lidovky.cz.

Bohatá minulost

Sedmačtyřicetiletý entomolog se prvně výrazněji protiislamisticky projevil v roce 2009, kdy spoluzakládal facebookovou stránku Islám v České republice nechceme (IvČRN). O šest let později na základech této komunity vznikl politický spolek Blok proti islámu (BPI), jehož se stal předsedou.

Nový spolek Martina Konvičky Sedmá republika.

Konvička původně zamýšlel, že BPI bude sdružovat kandidáty z několika politických stran a hnutí s protiislámskými názory. Po neúspěšných jednáních se zástupci Strany svobodných občanů, Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury a ODS ovšem plány přehodnotil. Nejprve spolupracoval s Úsvitem – Národní Koalice, později se jeho hnutí osamostatnilo.

Koncem května 2016 ovšem došlo k rozštěpení BPI, neboť Konvičkovi podporovatelé se tehdy neshodli s delegáty kolem místopředsedkyně Jany Volfové. Konvička se chtěl ucházet o hlasy voličů s novou politickou stranu s názvem Alternativa pro Česko, inspiroval se přitom u německé populistické pravicové strany Alternativa pro Německo. Pojmenování Alternativa pro Česko ale bylo mezitím obsazeno bývalým místopředsedou BPI Petrem Hamplem, a tak vznikla Iniciativa Martina Konvičky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!