11. září 2016 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvičkovi plán nevyšel, kamenování ‚toi-toiky‘ mu zatrhl magistrát

Konvičkovci před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konvičkovci před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující podle... | foto: ČTK

PRAHA Iniciativa Martina Konvičky se chystala před saúdskou ambasádou na Praze 6 s pomocí mobilní toalety „toi-toiky“ parodovat muslimský rituál. Než ale stihl Martin Konvička toaletu použít, magistrát vyzval k ukončení akce.

Před 14. hodinou se před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici sešli aktivisté z Konvičkova spolku, výzvu k rozpuštění magistát oznámil kolem 14:30.

Původním plánem Iniciativy Martina Konvičky (IMK) bylo po několika projevech sehrát parodii na muslimský rituál kamenování ďábla a rituál kolem svatyně Kaba, které jsou důležitými momenty tradiční pouti Hadždž, která v těchto dnech probíhá. Během představení chtěli jako rekvizitu použít mobilní toaletu „toi-toiku“, která měla představovat muslimskou svatyni.

Martin Konvička hovoří na akci s názvem S humorem do Mekky.
Policie na pokyn úředníků rozpustila z důvodu znevažování náboženství akci...

Aktérů z IMK bylo kolem dvaceti, akci sledovalo několik desítek diváků a přihlížel větší počet policistů a zástupci pražského magistrátu. Mezi diváky byli i muži oblečení v trikách s nápisy „Bohemian Patriot“ a s vyobrazením českého lva, kteří si natáčeli přítomné diváky a novináře. V davu se pohyboval muž rozdávající letáky s nápisy „Bohouše do koše“ a „Demisi vlády“.

Kamenování toalety

„Herci“ se mezi sebou zdravili pozdravem Allahu akbar a byli oblečení v bílých krojích, ženy měly na hlavě šátek.

Krátce před začátkem akce vznikl spor mezi Konvičkovci a zástupci magistrátu, kteří požadovali, aby během představení IMK nepoužila zmíněnou mobilní toaletu,
kterou si Konvičkovci před akcí pronajali. Aktivisté chtěli „toi-toiku“ zahalit černou látkou jako karikaturu muslimské svatyně Kaba.

Zástupci magistrátu Martina Konvičku varovali, že v případě použití této rekvizity vyzvou k ukončení akce. Martin Konvička nakonec s požadavkem souhlasil a akce mohla začít.

Samotnému „divadlu“, jak členové IMK parodii nazývali, předcházel proslov Martina Konvičky a dalších dvou členů organizace. Proslov místy nabýval formu přednášky o historii Saúdů a také připomínal podíl občanů Saúdské Arábie na útoku z 11. září. Důležitou částí byla také kritika saúdského velvyslanectví v Praze, které je podle IMK neúměrně velké počtu saúdskoarabských občanů žijících v Česku a velvyslanectví plní i jiné než diplomatické funkce.

Podle řečníků také západní svět začal přijímat teroristické útoky s nezájmem, vůči hrozbě otupěl a chová se jako „ovce“. To je podle nich v rozporu s poměry v Saúdské Arábii, kde dochází k tvrdým zásahům proti křesťanům a exmuslimům.

Když mělo dojít na představení, Konvičkovci, oblečení v bílých hábitech a jeden v přestrojení za osla, se rozhodli i přes varování magistrátu použít zmíněnou mobilní toaletu a navléct na ní černou látku. Zástupci magistrátu v těchto chvílích vyzvali k ukončení akce, načež Martin Konvička akci ukončil. Výzvu k ukončení akce magistrát zdůvodnil tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu.

Proti zásahu magistrátu ještě chvíli protestovali diváci, kteří pískali na píšťalky a policii nazývali gestapem, kolem 15:00 ale zůstal u ambasády jen několik diskutujících. Nikdo nebyl zadržen.

kp, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz