Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Úředníci rozpustili Konvičkovu akci před saúdskoarabským velvyslanectvím. Znevažovala náboženství

Česko

  15:07aktualizováno  17:05
PRAHA - Úředníci pražského magistrátu dali policii pokyn k rozpuštění nedělní akce S humorem do Mekky protiislámské Iniciativy Martina Konvičky (IMK), která se konala před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici. Zdůvodnili to tím, že účastníci shromáždění znevažují náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu. Několik desítek příznivců iniciativy zpočátku odmítalo z místa odejít, kolem 15:00 ale zůstal u ambasády jen kroužek diskutujících. Asi dvacítka policistů i magistrátní úředníci už z místa odjeli. Nikdo nebyl zadržen.

Akce S humorem do Mekky. foto: ČTK

Konvičkovi příznivci se při nedělní akci převlékli za muslimy a před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující podle nich muslimskou svatyni Kabu v saúdskoarabské Mekce. Chystali se jí „kamenovat“ zmuchlanými novinami, a parodovat tak tento posvátný rituál islámu. Právě toto představení označili úředníci za znevažování náboženské víry a akci nechali rozpustit.

„Myslím, že tohle je věc, kterou by měl rozhodovat soud. Ale pokud je povinností pražského magistrátu řešit, jestli se zneváží nebo nezneváží nějaké náboženství, tak si mohu vzpomenout na pět nebo deset obrazů visících v pražských galeriích, které znevažují nějakým způsobem náboženství. Doporučuju pražskému magistrátu zbourat Betlémskou kapli, protože Jan Hus byl upálen za znevažování náboženství,“ řekl ještě před zahájením akce ČTK Konvička.

České ministerstvo zahraničí označilo nedělní Konvičkovu akci za provokativní a za přímou urážku náboženské skupiny. „Ministerstvo zahraničních věcí odsuzuje co nejdůrazněji jakoukoli podobnou aktivitu, která šíří náboženskou nesnášenlivost, vnáší nevraživost do české společnosti, a tím poškozuje obraz České republiky ve světě,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

Konvička novinářům řekl, že bude postup magistrátu řešit se svým právníkem. Úředníci se nechtěli vyjádřit a odkázali na oficiální vyjádření mluvčího magistrátu. Policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že nikdo nebyl zadržen a policie postupovala výhradně na základě žádosti úředníků.

V pátek se pokusil dosáhnout zrušení akce náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). IMK to označila za naschvál a zvažuje i trestní oznámení.

Akci nazvanou S humorem do Mekky - proti terorismu a za demokracii svolala 11....
Martin Konvička hovoří na akci nazvané S humorem do Mekky - proti terorismu a...

Obavy už dřív vyjádřilo české ministerstvo zahraničí, které připomnělo odpovědnost státu za bezpečnost diplomatických zastoupení jiných států. Magistrát organizátory požádal, aby změnili místo konání, ti to ale odmítli.

V srpnu na Staroměstském náměstí vyvolala Konvičkova iniciativa svou protiislámskou akcí paniku mezi turisty. Vystupovali na ní maskovaní muži převlečení za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní. Policie akci vyšetřuje jako výtržnictví. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) žádala potrestání magistrátního úředníka, který shromáždění povolil. Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly. Ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.

Akce IMK je svolaná na den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Útoky teroristů ze skupiny Al-Káida si vyžádaly téměř 3000 obětí.

Autor: