Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Konvička podal trestní oznámení na náměstka Dolínka. Kvuli víkendové protiislamické akci

Česko

  14:09aktualizováno  14:30
PRAHA - Antiislamista Martin Konvička podal trestní oznámení na náměstka pražské primátorky Petra Dolínka. Vadí mu, že se Dolínek pokusil předem překazit Konvičkovu nedělní akci před velvyslanectvím Saúdské Arábie tvrzením, že na místě praskla kanalizace.

Martin Konvička hovoří na akci s názvem S humorem do Mekky. foto: Yan Renelt, MAFRA

Podle Konvičky Dolínek porušil svobodu shromažďování, zneužil pravomoc úřední osoby a šířil poplašnou zprávu. Konvička ve čtvrtek zároveň novinářům zopakoval, že chystá trestní oznámení i na premiéra Bohuslava Sobotku.

„Nebudu snahy pana Konvičky nijak komentovat, protože tento pán si žádný můj komentář nezaslouží,“ řekl ve čtvrtek Dolínek.

Konvička uvedl, že oznámení na Dolínka bude řešit Městské státní zastupitelství v Praze. V souvislosti s rozpuštěním nedělní akce dále podal k pražskému městskému soudu námitku svolavatele a postupem podle zákona o svobodném přístupu k informacím si zažádal o „důkladné vysvětlení postupu magistrátu“.

Úředníci rozpustili Konvičkovu akci před saúdskoarabským velvyslanectvím. Znevažovala náboženství

„Rozhodli jsme se tentokrát opravdu tvrdě bránit. Byla tam úředně zakázána satira. Rozpuštěním jednoho shromáždění to začíná, gulagem to končí,“ prohlásil.

Akci Konvičkovi protiislámské iniciativy nazvanou „s humorem do Mekky“ rozpustila policie po výzvě úředníků. Účastníci shromáždění, kteří se převlékli za muslimy a před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující muslimskou svatyni, podle zaměstnanců magistrátu znevažovali náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu. Nikdo nebyl zadržen.

V srpnu vzbudila Konvičkova iniciativa rozruch jinou protiislámskou akcí, při níž přijela s maketami zbraní na Staroměstské náměstí v převlecích za bojovníky Islámského státu. Policie incident vyšetřuje jako výtržnictví. Konvička chce zhruba do deseti dnů podat trestní oznámení na řadu lidí včetně premiéra kvůli tomu, že údajně šířili poplašnou zprávu o vzniklé panice. „Pan premiér se mi omluví. Budu požadovat nějakou finanční kompenzaci, kterou, protože pravděpodobně vyhraju, věnuju na dobročinné účely,“ řekl ve čtvrtek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!