Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Korupce kolem pozemků ministerstva obrany. Policie obvinila 6 lidí

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Mohl zaplatit úplatek a nyní se těšit z uzavření výhodného obchodu s ministerstvem obrany. Ekonomický poradce Vít Kraus ale odmítl platit miliony navíc a vše ohlásil na policii a začal s ní spolupracovat. Kriminalisté díky tomu loni v září obvinili šest lidí kvůli údajné korupci související s lukrativním areálem Vincentinum v pražském Břevnově, který původně patřil právě obraně.

Na případ v úterý upozornil deník MF Dnes. Podle deníku bylo pod dozorem policie rozesláno 20 milionů korun, obviněni ale byli jen prostředníci, k úředníkům nebo politikům se peníze nedostaly.

Areál získal v roce 2006 od ministerstva obrany bezúplatně Nadační fond Vincentinum, který se zavázal k rekonstrukci letohrádku stojícího na pozemcích a využití budovy k veřejnému účelu. Podle smlouvy z října 2012 měla areál získat směnou nemovitostí společnost Limes Romanus, obvinění podle deníku slibovali, že pro směnu zajistí souhlas ministerstva.

20 milionů

"Část obviněných měla požadovat po zástupci právnické osoby úplatek ve výši 20 milionů korun se slibem, že na ministerstvu obrany zařídí, aby mohlo dojít k realizaci projektu právnické osoby," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Z nepřímého úplatkářství policie podle deníku obvinila podnikatele Viktora Labského, Jaroslava Breníka a Jaroslava Hýblera s jeho synem. Za pomoc při úplatkářství, porušení povinnosti při správě cizího majetku a praní špinavých peněz je stíhána advokátka Ludmila Hudcová.

Chyceni při činu

Policie schůzky, kde se jednalo o údajných úplatcích, půl roku nahrávala. Spolupracoval s ní při tom podnikatel Vít Kraus ze společnosti Limes Romanus. Jedné ze schůzek se podle Krause účastnil i ekonomický náměstek ministra obrany Libor Tejnil. Ten spojitost s případem rozhodně popřel.

Obviněné detektivové zadrželi, když peníze převedené pod dozorem policie začali převádět mezi účty a chystali jejich výběr v hotovosti. Policisté se podle deníku obávali, že peníze neuhlídají. Policie podle dřívějších informací Hospodářských novin k případu loni v září v sídle ministerstva obrany vyslechla Tejnila, ministerského sekretáře Jana Vylitu a šéfa majetkového odboru Josefa Lachmanna.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!