Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila Grygárka v kauze Nagyová za krytí Janouška

Česko

  14:20aktualizováno  16:21
PRAHA - Někdejší náměstek pražského vrchního žalobce Libor Grygárek čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obviněná osoba nedala pokyn k řádnému objasnění v případu praní špinavých peněz.

Bývalý náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek foto: ČTK

Existuje prý důvodné podezření, že to udělala záměrně kvůli osobnímu a přátelskému vztahu k člověku, jehož finanční prostředky byly zajištěny v zahraničí. Napsal o tom Respekt.cz .

"Obvinění je zcela nepravdivé a nepodložené, tvrzení v něm obsažená nemají oporu v opateřných důkazech, vycházejí jen z umělě vykonstruovaných hypotéz, když jsou dokonce vnitřně rozporná," napsal v sms zprávě serveru Lidovky.cz Grygárek.

Hlavní větev kauzy Nagyová

Vyšetřování kolem lobbistů Janouška a Rittiga je považováno za hlavní větev kauzy Nagyová. Na základě jejich sledování kriminalisté obvinili tři exposlance kvůli trafikám, vojenských špionů kvůli sledování manželky expremiéra Petra Nečase a samotné Jany Nečasové, tehdy Nagyové, která je do obou afér zapletená. Samotné vyšetřování samotných lobbistů zdánlivě utichlo, Grygárek je v něm prvním obviněným.

V pozici náměstka tehdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly zneužil svou pravomoc, když  nezahájil trestní řízení, přestože se prostřednictvím právní pomoci dozvěděl, že je Roman Janoušek kvůli praní špinavých peněz vyšetřován švýcarskými. Díky tomu švýcarské úřady uvolnily dříve zmrazené dvě miliardy.  

Podle olomouckých žalobců je aktuální trestní stíhání spojeno s kauzou Jany Nečasové, dříve Nagyové. Ze spisu ke kauze Nagyová vyplývá, že kriminalisté podezírají z praní špinavých peněz a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky podnikatele Romana Janouška, Iva Rittiga, komunálního politika Tomáše Hrdličku a někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana. Spis v té souvislosti zmiňuje i Grygárka a podezření z toho, že v pozici náměstka tehdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly zneužil svou pravomoc.

"Obhajovat se budu standardně v rámci trestního řízení a ne cestou sdělovacích prostředků," dodal pro Lidovky.cz Grygárek.

Praní špinavých peněz v zahraničí

"Předmětem trestního stíhání je důvodné podezření, že stíhaná osoba v době od 20.1.2009 do 31.8.2012 v postavení úřední osoby, přestože věděla o zahájení vyšetřování podezření z nedovoleného praní špinavých peněz v zahraničí tamními orgány a o zajištění finančních prostředků v rámci takto vedeného trestního řízení, nekonala v rámci své pravomoci v České republice ani nedala pokyn příslušným orgánům k tomu, aby bylo zahájeno trestní řízení k prověření důvodného podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti," uvedlo státní zastupitelství.

Šéf olomouckého státního zastupitelství Ivo Ištvan odmítl potvrdit, že stíhaným úředníkem je právě Grygárek. Nasvědčuje tomu však časové vymezení skutku - k 31. srpnu loňského roku Grygárkovi zanikla funkce státního zástupce poté, co na ni rezignoval.

Grygárek býval vrchním státním zástupcem v Praze, od roku 2007 zastával na pražském vrchním státním zastupitelství funkci náměstka. Současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová jej tehdy označila za součást justiční mafie, za což se mu později na základě soudního rozhodnutí musela omluvit.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat