Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Krajská zdravotní má výsledky auditu Lužické nemocnice v Rumburku. Analýza nehovoří ve prospěch převzetí

Česko

  16:05
Ústí nad Labem - Krajská zdravotní už má k dispozici výsledky hloubkové kontroly Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku, jejichž převzetí zvažuje. Zadlužená městská nemocnice je v insolvenci a převzetí Krajskou zdravotní je jednou z mála možností, jak ji udržet v provozu a zajistit zdravotní péči pro 55 000 obyvatel Šluknovského výběžku.

Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Posudek musí projednat orgány Krajské zdravotní a také představitelé Ústeckého kraje. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Krajská zdravotní.

Lužická nemocnice v Rumburku zkrachuje. Zadlužené zdravotnické zařízení nemá ani na výplaty

„Výsledek hloubkové prověrky je záporný. V úvahu přichází varianta převodu části aktiv a části smluv. Krajská zdravotní teď nemůže nic konat, čekáme, jak dopadne insolvenční řízení,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Krajské zastupitelstvo by podle něj mělo o řešení situace jednat na mimořádném zasedání 5. srpna.

Důležitá nyní budou podle něj jednání Krajské zdravotní v Praze. Výsledky auditu chtějí představitelé Krajské zdravotní v úterý projednat se zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a ve středu je na programu jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Ministr už dříve uvedl, že je nutné, aby Krajská zdravotní nemocnici převzala.

Chovat se jako správný hospodář

Ústecký kraj i Krajská zdravotní převzetí zadlužené nemocnice odmítají, jejich zástupci v prohlášeních opakovaně uvedli, že musí nejen zajistit péči, ale také se chovat s péčí řádného hospodáře. Právě výsledky auditu jsou podle Ústeckého kraje pro další rozhodování o převzetí nemocnice klíčové.

Zdravotnictví trápí nedostatek sester. Nehlásí se nám žádné Češky, říká ředitel Thomayerovy nemocnice

Jediným vlastníkem Lužické nemocnice je město Rumburk, které do ní za posledních 15 let investovalo přes 200 milionů korun. Výkony nemocnice ale v posledních letech klesají a hospodaření společnosti je ztrátové. Na konci května ztráta za loňský a letošní rok přesáhla 70 milionů korun, více než 20 milionů dluží nemocnice pojišťovnám a dalším věřitelům. Zastupitelé města odmítli ztráty uhradit, a zařízení je proto od 16. července v insolvenčním řízení. Péče je zatím zajištěna. Pomoc nabídla před několika dny i Klinika Asklepios v nedalekém německém Sebnitzu, která je v případě potřeby připravena přijmout až 20 pacientů.

Nemocnice ve Zlíně musí zaplatit pokutu 310 000 korun. Na jaře se desítky lidí nakazily salmonelózou

Situací kolem rumburské nemocnice se zabývá i policie na základě trestního oznámení, které podala občanská iniciativa Zachraňme nemocnici v Rumburku na zastupitelstvo Ústeckého kraje, společnost Krajská zdravotní a VZP. Důvodem je jejich jednání při vzniku a řešení krizové situace se zdravotní péčí ve Šluknovském výběžku. „Svým dlouhodobým jednáním způsobili závažné ohrožení zdraví a života obyvatel Šluknovského výběžku,“ řekl za občanskou iniciativu Martin Horák.

Autor: