Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soudkyně Králová v Nečasově kauze ‚trafik‘ není podjatá, potvrdil městský soud

Česko

  14:00aktualizováno  14:05
PRAHA - Soudkyně Helena Králová není podjatá v kauze tzv. trafik pro poslance, v níž čelí obžalobě bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana (dříve Nagyová). Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že pražský městský soud zamítl stížnost podanou státním zástupcem.

Soudkyně Helena Králová. foto: ČTK

Pokud by se tedy Králová vrátila po rozhodnutí o její druhé kárné žalobě do taláru, mohla by ve věci dál vést hlavní líčení.

Kárný senát snížil soudkyni Králové plat, z funkce ji ale neodvolal. Pelikán je překvapen

Kauza se týká údajného podplacení tří poslanců ODS slibem lukrativních funkcí výměnou za to, že se vzdají mandátu a nechají projít daňový balíček Nečasovy vlády. Státní zástupce Martin Brzobohatý vznesl vůči soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Králové námitku podjatosti v prosinci poté, co označila odposlechy pořízené v kauze za nezákonné. Senát Králové pak neveřejně rozhodl o tom, že jeho předsedkyně není vyloučena z vykonávání úkonů trestního řízení. Brzobohatý si stěžoval u pražského městského soudu, který však rozhodnutí obvodního soudu potvrdil.

Expremiér Petr Nečas s manželkou Janou na okresním soudu v Praze 1, kde se...
Jana Nečasová u soudu.

Králová je nyní dočasně zproštěna výkonu funkce, a to kvůli kárným žalobám, které na ní podali ministr spravedlnosti a předseda pražského městského soudu. Na základě první jí kárný senát snížil plat, druhou, která se týká právě kauzy trafik, teprve bude projednávat.

Kauzy soudkyně Heleny Králové (66), známé například z případu Jany Nečasové, dříve Nagyové

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 se od června 2014 zabývala případem zneužití Vojenského zpravodajství. Králová nejprve trestním příkazem Nečasové (dříve Nagyové) uložila roční podmínku, jedno stíhání zastavila a další dva lidi předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Pražský městský soud však případ zpravodajců vrátil. Nečasová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se ve věci muselo konat hlavní líčení.

V květnu 2016 dospěla Králová k závěru, že nikdo trestný čin nespáchal. Městský soud v Praze vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování. Králová v červnu 2016 čtveřici znovu nepravomocně osvobodila, odvolací soud ale verdikt opět zrušil a případ vrátil k projednání. Loni v lednu pak soud kauzu zneužití zpravodajství Králové odebral. Vytkl jí nelogické hodnocení důkazů a zpochybnil její nestrannost. Případ začala řešit Pavla Hájková. Loni v listopadu soud Nečasové uložil dvouletý podmíněný trest. Zpravodajci dostali také podmínky. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Od konce roku 2016 Králová soudí další případ související se zásahem na Úřadu vlády v červnu 2013. Jde o kauzu takzvaných trafik, tedy podplácení poslanců funkcemi. Žalobě kromě Nečasové čelí její manžel a bývalý premiér Petr Nečas či někdejší vládní úředník Roman Boček. Králová požádala, aby jí případ odebrali kvůli tomu, že její kolegyně je manželkou exposlance ODS Petra Tluchoře (v kauze byl dřív obviněn a nyní je svědkem), městský soud jí ale nevyhověl.

Počátkem listopadu soudkyně rozhodla, že odposlechy, o něž se opírá obžaloba, jsou nezákonné. Při předchozích jednáních ale Králová použití odposlechů připustila. Později své rozhodnutí upřesnila, že za nezákonné považuje jen dvě sms, které jsou součástí trestního spisu. Kvůli této kauze podal na Královou kárnou žalobu předseda pražského městského soudu Libor Vávra; senát ji bude teprve projednávat. Pražský městský soud v pátek potvrdil, že Králová v kauze trafik není podjatá, a pokud by se po rozhodnutí o kárné žalobě vrátila zpět do taláru, mohla by dál vést hlavní líčení.

Již v září na soudkyni podal kárnou žalobu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Vytkl jí pět konkrétních trestních řízení, které podle něj prodloužila o léta, protože nerespektovala právní názory nadřízených soudů. Pelikán koncem roku Královou dočasně zprostil výkonu funkce. Začátkem letošního března pak kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) Králové jen na rok snížil plat, z funkce ji však neodvolal. Podle NSS chybovala v kauze zneužití vojenské rozvědky, podle ministra i v dalších čtyřech případech.

Mezi zmiňované kauzy Králové patří obvinění někdejšího šéfa Správy železniční a dopravní cesty Jana Komárka za uzavření nevýhodných smluv na nákup elektřiny. Po dvojím osvobození senát pod vedením Králové v listopadu 2013 Komárka odsoudil k dvouleté podmínce (hrozilo mu až osmileté vězení). Městský soud ale nakonec Komárka osvobodil.

- V listopadu 2013 padl verdikt i v kauze bývalého ředitele firmy Čepro Tomáše Kadlece a jeho někdejšího obchodního ředitele Alexandra Houšky. Podle žalobce podepsali v letech 2003 až 2005 nevýhodné smlouvy. Králová oba muže osvobodila, po dovolání nejvyššího státního zástupce se proces vrátil na začátek. Kadlec a Houška byli osvobozeni i v prosinci 2015 a v září 2016. Oba tyto verdikty Králové městský soud zrušil. Loni v dubnu byla Králové tato kauza odebrána. Minulý týden soud Kadlecovi a Houškovi uložil každému čtyři roky vězení za nevýhodné obchody.

V listopadu 2013 padl další osvobozující rozsudek v dalším "kárném" případu, pod nímž je Králová podepsána. Obžaloby zprostila bývalého velvyslance v Thajsku Milana Sedláčka a další dva lidi, obžalované kvůli uzavření smluv na marketingové akce kolem česko-asijského fóra 2009. Zhruba o dva měsíce dříve padl osvobozující verdikt i v podobném případu někdejšího ministra a velvyslance v Austrálii Juraje Chmiela, kterého žaloba vinila z porušení zákona o veřejných zakázkách.

V předchozích letech Králová soudila i výtvarníka Romana Týce kvůli jeho konfliktu se strážníky. V červnu 2012 rozhodla, že umělec nespáchal trestný čin a případ skončil jako přestupek na radnici. Na starosti měla také kauzu Čechoameričana George Novotného, obžalovaného mimo jiné z vydírání bývalého šéfa televize Nova Vladimíra Železného (kauza souvisela s případem, v němž byli oba potrestáni za krácení daní při dovozu obrazů z ciziny). Novotnému v červnu 2009 vyměřila dvouletou podmínku.

Králová (narozena 12. srpna 1951) začínala podle informací médií v justici v polovině 70. let, nejprve působila v Chebu a Karlových Varech. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 byla jmenována v roce 1990, na přelomu století působila i jako jeho místopředsedkyně. Podle seznamu, který v roce 2011 zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti, byla před rokem 1989 členkou komunistické strany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!