Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku loni bylo výrazně bezpečněji, kriminality ubylo. Zásadní vliv měla opatření kvůli koronaviru

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165 525 skutků. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokles kriminality evidovali policisté ve všech sledovaných kategoriích, počet prostých krádeží klesl téměř o čtvrtinu, počet násilných činů o desetinu. Vražd loni policie zaznamenala 130, meziročně o 13 méně.

Pokles kriminality podle ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Luďka Fialy zapříčinila vládní opatření proti šíření koronaviru, která snížila mobilitu lidí, ale také omezení vstupu občanů ostatních zemí do ČR nebo novelizace trestního zákoníku, podle které je hranice škody pro posouzení skutku jako trestného činu stanovena na 10 tisíc korun. Dříve byla částka poloviční. „Poslední zmíněný faktor nicméně ovlivnil výsledné statistické výstupy pouze minimálně, protože zmíněná novelizace vstoupila v platnost až od 1. října 2020,“ uvedl Fiala.

Prostých krádeží loni policie evidovala 45 638, předloni to bylo 59 850. Hlášených vloupání bylo loni o 1500 méně, tedy 20 661. Násilných trestných činů ubylo o 1359 na 12 247 činů, mravnostních trestných činů o 128 na 2605 skutků. Hospodářská kriminalita poklesla téměř o pětinu, tedy o 6061 na 18 528 trestných činů.

Právě hospodářské trestné činy se podílely více než 70 procenty na celkovém objemu škody, která byla loni trestnými činy způsobena. Ta oproti loňskému roku poklesla o necelé dvě miliardy na 22,5 miliardy korun. Policisté zajistili majetek v hodnotě 6,2 miliardy korun, což je o deset procent více než v roce 2019.

Kybernetických trestných činů loni policisté zaznamenali 8073, podle Moravčíka jde oproti předchozímu roku o zhruba čtyřprocentní pokles. „Nejvíce trestných činů prověřovali kolegové z hlavního města Prahy a z Jihomoravského kraje,“ doplnil Moravčík.

Pokles kriminality se podle Moravčíka týkal všech krajů. Největší rozdíl byl v Praze, kde bylo loni evidováno 38 059 trestných činů, meziročně o 11 804 méně. „Ze všech 80 územních odborů došlo k nárůstu trestné činnosti pouze na Táborsku a Prostějovsku - v obou případech se však jednalo o minimální nárůst, který dosahoval v prvním případě jednoho procenta a ve druhém 1,9 procenta,“ uvedl Moravčík.

Objasněnost trestné činnosti se podle Moravčíka naopak zvýšila. Z evidovaných skutků jich policisté loni objasnili 77 786, dalších 15 354 objasnili dodatečně.

Kriminalita v Česku od roku 2013 klesá, výjimkou byl rok 2019, kdy stoupla o 3,5 procenta. Předtím se naposledy zvýšila v roce 2013 po lednové amnestii odcházejícího prezidenta Václava Klause.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...