Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kulhánek nevyloučil další omezení přeshraničního pohybu. Země se podle něj musí navzájem včas informovat

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek. foto: ČTK

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po úterním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie ČR, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší částí populace. Uvedli na tiskové konferenci.
  11:53aktualizováno  12:42

Šlo o páté jednání skupiny zvané Central 5 (C5). Vznikla zhruba před rokem a její hlavní cílem byla spolupráce v boji proti pandemii. „Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii,“ řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat.

Rakouský ministr Alexander Schallenber a slovinský ministr zahraničí Anže Logar.
Zleva slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, český ministr zahraničí Jakub...

„Především chceme pak zaručit, že se budeme s dostatečným předstihem navzájem informovat o připravovaných opatřeních tak, abychom se nepřekvapovali a abychom nepřekvapovali naše občany,“ dodal Kulhánek.

Plně očkovaní Češi už nebudou muset na test po příjezdu ze zahraničí, oznámil Kulhánek

Do Mělníka v úterý na Kulhánkovo pozvání přijeli slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, maďarský Péter Szijjártó, slovinský šéf diplomacie Anže Logar a rakouský ministr Alexander Schallenberg. Szijjártó varoval v souvislosti s očkováním před falešnými zprávami.

Korčok zmínil stoupající počet případů nákazy mutací delta a nutnost opatření. „Nemůžeme ignorovat realitu,“ doplnil. Slovensko už dříve kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísnilo podmínky vstupu do země. Do karantény nemusí cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Cestování mezi ČR a Slovenskem nedávno zkomplikovalo dočasné uzavření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi.

Kromě covidu budou dnes ministři také projednávat rozšíření EU o země západního Balkánu a další spolupráci, zmínili například cestovní ruch.

Autor: