Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Landa už zkouší v Národním

Česko

Netradičně už měsíc předem se snaží v brněnském Národním divadle vysvětlovat inscenaci připravenou ve spolupráci s Danielem Landou. BRNO Najednou mi někdo dal najevo úctu, prokázal respekt, tvrdí zpěvák a skladatel Daniel Landa o svém angažmá v Národním divadle Brno. Více než měsíc před premiérou hudebního dramatu Tajemství Zlatého Draka včera jeho tvůrci společně vysvětlovali, za jakých okolností diskutované představení vzniká. Sami se označují za jedny z „nejoriginálnějších osobností české umělecké scény“.

Ředitel divadla Daniel Dvořák přitom nešetří superlativy na to, jakou podívanou divákům na konci listopadu předloží. Do přípravy inscenace se zapojil jako scénograf, podepsáni jsou pod ní ale také další členové vedení instituce: šéfka baletu Lenka Dřímalová jako garant pohybové spolupráce a šéf Mahenovy činohry Zdenek Plachý jako režisér a společně s Landou a kolegou Jiřím Šimáčkem z brněnského sdružení Střežený Parnass také jako scenárista.

Had hada-li nepozře, drakem se nestane!

„Téma je o obrácení se člověka k vyšším duchovním hodnotám,“ tvrdí Plachý. I nejznámější Landovy písně s tématem podle něj korespondují, proto se podle něho stanou součástí představení - například Tajemství, Kouzelník, Protestsong či Valčík. Autoři ale využili také básně Otokara Březiny a Jana Nerudy včetně veršů z Písní kosmických Had hada-li nepozře, drakem se nestane!

Samo představení však zatím tvůrci přiblížili jen částečně, stále se podle nich rodí. Zlatého Draka označuje Landa za „sjednocení duševní energie lidí“. Příběh má mít do jisté míry detektivní charakter, dvojice detektivů v něm hledá vraha a hlavní hrdina se postupně dozvídá informace, které ho pomáhají změnit. Vnitřní proměna, ať už označovaná jakýmkoli výrazem, má být jedním z hlavních motivů. Podle Landy, který má být „duchem představení“ společně s myšlenkou národní hrdosti a sebeuvědomění. O mnoho víc ale tvůrci stále nechtějí prozradit, aby zápletka nevyšla najevo.

Na představení a angažmá Landy se už na začátku snesla kritika. Básník Petr Váša dokonce inicioval internetovou petici Nevítám, v níž odmítl, aby se zpěvák s ohledem na svou minulou i současnou tvorbu a postoje stal součástí brněnského kulturního života. Ředitel Dvořák podobné názory nepřímo přirovnával k cenzuře, Landa včera jen poznamenal, že „pod praporem Spravedlnosti se kameny tak pěkně házejí“. Kritiky odmítl s tím, že by se s představením měli nejdříve seznámit, aby nedocházelo k záměnám pojmů, jako je vlastenectví a nacismus. „Je dobré se zeptat na národní témata v Národním divadle,“ tvrdí. Právě diskuse o tom, jaké Landa vytvoří představení, ve spojení s jeho působením ve skupině Orlík a některými radikálními názory, se podepsaly na tom, že část prvních představení Tajemství Zlatého Draka je již vyprodána.

Autor: