Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Landa v Brně: umělecky ztrátová inscenace

Česko

Ad LN 24. 11.: Boží finální produkt v Brně?

Dne 19. 11. jsem navštívil generální zkoušku a 23. 11. reprízu inscenace Tajemství Zlatého draka. Jako dlouholetý člen činoherního souboru ND Brno a v letech 1990-1997 jeho umělecký šéf pokládám za svou povinnost se k věci vyjádřit.

Webové stránky ND Brno uvádějí, že Tajemství Zlatého draka je „největší projekt činohry Národního divadla Brno v její historii“. A je to vskutku pravda: opulentní scénografie, velkoplošné projekce, laserové světelné efekty, ohlušující hudba a mraky barevných kouřů -opravdu velkoformátové divadlo. Jaký je však vnitřní obsah této podívané? Šéf činohry ND Brno Zdenek Plachý i zpěvák Daniel Landa hovoří opakovaně o národních tématech, otázce, co je to národ, a nosných pilířích, které jsou schopny loď-národ udržet. Rovněž obrácení člověka k vyšším duchovním hodnotám je prý klíčovým tématem kusu. K tomuto účelu byla sestrojena hra, která, jak uvádějí, těží krom jiného z odkazu mystiky, alchymie a psychologie C. G. Junga.

Odhlédneme-li od oné výše zmíněné velkoformátové adjustace, spatříme dramaticky chabý příběh uhnětený z banální detektivky, odvaru z fantasy a mravoličné historky o napraveném ochlastovi, kořeněný teatrální hypnózou, banální kritikou stávající konzumní společnosti a běda, i pokusem o filozofování. Mystika, alchymie i hluboká psychologie Jungova jsou tu sníženy na prázdný efektní spektákl pod hranicí směšnosti.

Hra nemá stavbu, nemá vybudované situace, dialogy jsou zoufalé, postavy nezajímavé. Údajné obrácení hlavní postavy je vnější, chtěné a nepřesvědčivé. Pokud jde o ono národní téma - co jsme se dozvěděli? Dotýká se ta hra vůbec tohoto tématu krom opakovaného sdělení, že onomu podivnému společenství Ordo draconis jde o národ, že cítí národně (či lépe národovecky?)? Druhé klíčové téma duchovního obrácení člověka vzalo za své způsobem ještě tristnějším. Možná že se inscenace finančně vyplatí. Umělecky je však těžce ztrátová.

Pan Plachý při nástupu do funkce v tisku sebevědomě prohlásil, že s ním přichází do činohry éra kouzelníků a mágů. To dokázal. Jen jsem netušil, že půjde o kouzelníky z varieté.

O autorovi| Prof. František Derfler, Brno

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...