Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Langrův známý pral policejní uniformy. Dostal za to 54 milionů

Česko

  9:05aktualizováno  12:31
PRAHA - Společnost Dočista získala v roce 2008 od ministerstva vnitra zakázku v hodnotě 54 milionů korun na praní uniforem bez výběrového řízení. Od ministerstva si také za 5000 korun měsíčně pronajala areál kolínské prádelny, podle znalců měl však nájem činit aspoň 210 000 korun. O výsledcích auditu informovaly pondělní LN.

Ivan Langer na tiskové konferenci strany ODS. foto: ČTK

Firma Dočista patřila známému tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS) Tomáši Paclíkovi. Ten tvrdí, že zakázku získal v

Vnitro bude zveřejňovat vše o zakázkách na webu

Ministerstvo vnitra začne od února nad rámec zákona zveřejňovat veškeré informace o veřejných zakázkách úřadu a jemu podřízených organizací. Cílem opatření je zmenšit prostor pro případné úplatkářství. Řekl to ministr vnitra Radek John (VV).

Vnitro bude dávat na své internetové stránky například zadání zakázek, kritéria hodnocení, seznam členů výběrových komisí, jejich hlasování a zdůvodnění výběru jedné z nabídek. Zpřísní se také kritéria pro zadávání malých zakázek. Jasný schvalovací proces má vést k tomu, aby se velké zakázky nerozdělovaly na menší. Vnitro bude dvakrát ročně zveřejňovat zprávu o kontrole veřejných zakázek.

řádné veřejné soutěži. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Samotný Langer informaci ve označil za "fámu" a odmítl spekulace o svém zapojení do případu.

Na podezřelou smlouvu upozornil forenzní audit, který vloni v říjnu zadalo nové vedení ministerstva vnitra.

"Smlouva na praní prádla byla podepsána bez vypsání veřejné zakázky, navíc byla uzavřena s nevhodným subjektem bez odpovídajících referencí," konstatovali ve zprávě auditoři ze společnosti Ernest & Young. Paclíkova firma Dočista vznikla v lednu 2008, o dva měsíce později už s Langerovým vnitrem uzavřela smlouvu. Živnostenské oprávnění na praní prádla si zapsala až v den podepsání kontraktu.

Langer informace o svém zapojení do podezřelé zakázky odmítl. O Paclíkově majetkové účasti ve společnosti Dočista se podle svých slov dozvěděl teprve po přečtení článku v HN. "Zásadně odmítám spekulace o tom, že bych jakýmkoli způsobem do této věci zasahoval či ji nějak ovlivňoval. Osobně se mně dotýkají fámy tak přízemního charakteru," sdělil Langer.

Langer a Paclík se dobře znají z Olomouce. Už od konce devadesátých let si Paclík pronajímá v Langerově olomouckém domě prostory pro svou firmu na daňové poradenství, oba se také například stali kmotry monografie jednoho z olomouckých výtvarníků.

Dále čtěte:

Paclík přesto tvrdí, že zakázku získal v řádné veřejné soutěži. Původně chtěl prý především koupit budovu ministerské prádelny, ale nakonec musel převzít provoz i s nájmem.

"My jsme akceptovali podmínky, které vyhlásilo ministerstvo. Ale to nebyla naše chyba, to byla chyba těch, co to vyhlašovali," reagoval. Popřel však, že by řízení organizoval Langer, vyloučil také, že by mu známost s exministrem pomohla.

Rok 2010 v obrazech

Odprodej prádelny však skutečně nařídil přímo Langer. "Byl pokyn od ministra Langera, že se všechny věci jako prádelny a cukrárny mají zrušit, dát pryč," řekl Oldřich Vytiska, bývalý šéf ministerské organizace, s níž Paclík podepisoval smlouvu. "Bylo to strašně narychlo." Langer na konkrétní otázky HN k této věci prý nereagoval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!