Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nad Čáslaví létaly Gripeny tří zemí. Dorazili i Thajci, Brazilci odřekli kvůli povodním

Česko

  8:45
Na čáslavském letišti vrcholí mezinárodní letecké cvičení pod názvem Lion Effort. Na pátém ročníku koaličního cvičení států NATO piloti trénují a koordinují střet s fiktivním protivníkem za pomoci švédských letounů JAS-39 Gripen. Kromě Maďarska, Švédska a Česka se cvičení účastní i Thajsko.

Nad leteckou základnou na kutnohorsku již od 13. května přelétávaly nadzvukové stíhací letouny Gripen. Jedná se totiž o páté mezinárodní cvičení skupiny států provozující gripeny, která je známá pod zkratkou GUG (Gripen Users Group). Na základě mezinárodní spolupráce se mimo většiny personálu čáslavské základny výcviku zúčastnilo i 100 vojáků z Maďarska, Švédska a Thajska.

Zástupce velitele cvičení Pavel Pavlík řekl, že piloti trénovali obranné protiletecké operace, podporu pozemních sil či útok na významné létající cíle protivníka. „To může být například létající řídicí středisko nebo nějaká senzorická platforma,“ dodal. Další část cvičení se soustředila na trénink pilotů podle konkrétního naplánovaného úkolu, jakým je například tankování za letu.

Letecká část cvičení začala minulý týden v úterý a skončila tento čtvrtek. O víkendu byla přerušena, celkově jde o osm letových dnů. Podle velitele čáslavské základny Jaroslava Tomani piloti nalétali 140 hodin. Cvičení nenarušila žádná nehoda. Technické závady byly jen drobné a podařilo se je bezpečně vyřešit, připustil zástupce velitele cvičení Pavlík.

Cvičení se zúčastnili příslušníci armád Maďarska, Švédska a Thajska, přičemž Thajsko se vzhledem zapojilo bez techniky. Původně se měli premiérově zapojit i Brazilci, svou účast ale zrušili kvůli záplavám, které jihoamerickou zemi postihly.

„Hlavním důvodem (leteckého cvičení) je prohloubení spolupráce, tak abychom propojili zkušenosti, které získáváme v Čechách i v rámci velkých mezinárodních cvičeních,“ řekl iDNES.cz velitel základny Tomaňa.

Letecké cvičení Lion Effort se podle něj především zaměřilo na komunikaci mezi letci stíhacích letounů Gripen. „(Záměrem je) učit se jeden od druhého. Přestože používáme stejný letoun, mezi sebou se malinko liší,“ vysvětlil velitel základny.

„Cílem cvičení je schopnost naplánovat, odletět a provést nejsložitější mise, které by nastaly v případě reálného konfliktu,“ dodal.

Bezpečně a plynule

Plánování a řízení leteckého provozu pro mezinárodní cvičení není jednoduchý úkol. Nicméně vedoucí leteckého provozu Filip Vlček uvádí, že jsou na základně na všechno připraveni a plně vycvičeni. „Pravidelným odpočinkem našich příslušníků zabezpečíme to, že všechno bude fungovat, tak jak má. Bezpečně a plynule,“ vyjádřil se řídící letového provozu.

Do mezinárodního leteckého cvičení se zapojily také české bitevníky L-159, transportní letoun C-295 CASA nebo rušicí letoun FA-20 Falcon. Součástí bylo i cvičení Ramstein Guard 2024 zaměřené na vedení bojové činnosti v podmínkách elektronického boje. Naposledy Česko hostilo podobnou akci v roce 2015.

Autoři: ,