Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Liberecký šampionát zahájil Kasper, ale i Topolánek a Gott

Česko

  21:12
LIBEREC - Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci bylo slavnostně zahájeno. Při slavnostním ceremoniálu v liberecké Tipsport aréně formuli pronesl švýcarský prezident Mezinárodní lyžařské federace Gian Franco Kasper. Šampionát za více než dvě miliardy korun skončí příští týden v neděli.

Slavnostní zahájení libereckého šampionátu foto: Radek Petrášek, ČTK

Slavnostní ceremoniál nazvaný Bílá noc moderoval Leoš Mareš, oficiální píseň šampionátu společně zazpívaly hvězdy české populární hudby Kamil Střihavka, Dara Rolinc, Ondřej Ruml, Helena Zeťová a Petr Bende. Během jejich vystoupení běžely na velké obrazovce záběry ze závodů českých mistrů světa včetně Kateřiny Neumannové, prezidentky organizačního výboru. Hymnu České republiky zazpíval Karel Gott.

O doprovod při zhruba třičtvrtěhodinovém ceremoniálu se postaraloSlavnostní ceremoniál nazvaný Bílá noc mimo jiné i třináct bubeníků rozesetých po kraji ledové plochy hokejové haly, jež byla uprostřed zakryta a zaplněna návštěvníky. Na oválu po ledě jezdily čtyřkolky, ale i běžci na lyžích a vlajkonoši přihlášených jednašedesáti zemí, které bude v Liberci reprezentovat 660 sportovců.

Zahájení se zúčastnila řada zahraničních celebrit. Na tribunu usedla
americká podnikatelka a zároveň někdejší česká sjezdařka Ivana Trumpová, norský korunní princ Haakon Magnus, předseda Senátu České republiky Přemysl Sobotka i český premiér Mirek Topolánek: "Mistrovství světa v klasickém lyžování je pro Česko velkým svátkem. Jsem přesvědčen, že se ukážeme jako skvělí hostitelé a také jako skvělí sportovci."

Na závěr ceremoniálu vystoupila britská skupina Deep Purple v čele se zpěvákem Ianem Gillanem.

Autoři: ,