Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neumannová dostane další miliony

Sport

  17:36aktualizováno  25. února 10:23
LIBEREC - Pořadatelé lyžařského mistrovství světa v Liberci dostanou dalších 15 milionů. Částku jim přislíbilo krajské zastupitelstvo. Peníze půjdou na doprovodný program, jehož náklady mají celkově dosáhnout 80 milionů korun.

Prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v Liberci Kateřina Neumannová. foto: Radek Petrášek, ČTK

Doprovodným programem se rozumí například vyhlašování vítězů, hudební koncerty na náměstí v Liberci, pohoštění pro V. I. P. hosty či ohňostroje. "Z mého pohledu budou peníze vynaloženy účelně. Pro mě se jedná o akci velmi nadregionálního významu a o prezentaci Libereckého kraje. Větší akce v rámci České republiky se v současné době a v minulosti nekonala. Je potřeba, aby akce dopadla úspěšně po všech stránkách," vysvětlil Lidovým novinám schválení 15 milionů pro šampionát krajský radní pro investice Zdeněk Bursa z ČSSD.

Podle mluvčího organizačního výboru mistrovství Zdeňka Soudného bylo o dotaci předem jednáno už na podzim loňského roku. "K projednání došlo až teď. Jak to budou vnímat lidé, o tom rozhodnou média. Buď lze napsat, že kraj utrácí další peníze, nebo že kraj podporuje svou propagaci," řekl Soudný.

Bývalý hejtman Libereckého kraje Petr Skokan z ODS považuje další navýšení rozpočtu přinejmenším za neúčelné. "V minulosti jsem mistrovství světa podporoval a činím tak i nadále. Pokud ale kraj není pořadatelem, tak by bylo smysluplnější přispět na investiční akci, která je vyvolaná mistrovstvím. Třeba na dostavbu skokanského můstku nebo dokončení zateplení budov," řekl Skokan. Kraj podle něj navíc není vůbec zastoupen v organizačním výboru, kde je jen lyžařský svaz a magistrát města.

"Takto i případné zisky z pořádání mistrovství nemůžou z toho titulu do kraje plynout. Jestli přispět na provoz, tak ať kraji náleží nějaký profit," uvedl Skokan. Rozhodnutí zastupitelstva rozčílilo i lídra hnutí Starostové za Liberecký kraj Martina Půtu. "Nevím, proč máme zase lít peníze do mistrovství. Při schvalování rozpočtu nám řekli, že už nic na šampionát nepůjde. Navíc ani pořádně nevíme, na co vlastně budou použity," prohlásil Půta.
Pokračování na straně 2

Bursa ale kritiku odmítá. "Tady se vůbec nejedná o obchod. Nám nejde o podíl na zisku. Jde nám o to, aby Liberecký kraj jako celek z toho vyšel se vší ctí. Proto je to potřeba podpořit všemi prostředky," uvedl radní. 

Předešlá krajská garnitura z ODS mistrovství světa v minulosti podpořila 149 miliony korun. Peníze ale směřovaly hlavně do vybudování infrastruktury. Nové vládce na krajem z řad ČSSD oslovil organizační výbor loni na podzim. "Po krajských volbách jsme byli osloveni, zda budeme podporovat tuto akci s tím, že kdyby bylo potřeba, zda se na nás mohou obrátit. My jsme toto podpořili, a proto došlo k podání žádosti o dotaci," řekl Bursa.

Žádné peníze už nedostanou - dá se tomu věřit?
Přiklepnutí patnácti milionů například na koncerty Michala Davida, slovenské skupiny Elán či Anety Langerové jsou prý poslední peníze, které kraj na doprovodné programy organizátorům poskytne. "Myslím si, že to rozhodně je poslední částka, protože takto jsme hovořili s organizačním výborem. A organizační výbor se nechystá, že by nás o další částku požádal. My ji ani nepředpokládáme," uvedl radní přes investice. Kraji přitom chybí peníze na vlastní kulturní akce. Zatímco v loňském roce šlo na podporu kulturních akcí a programů v kraji kolem dvou milionů korun, letos má v rozpočtu k dispozici asi 350 tisíc korun. 

Daňové poplatníky už lyžařský šampionát v Liberci přišel na více než dvě miliardy korun. Na nynější příspěvek padne velká část rezervy, kterou měl kraj připravenou pro případ nepředvídatelných výdajů. Nakládání s veřejnými prostředky při přípravě sportovišť a ubytovacích kapacit ze strany Liberce a Technické univerzity v Liberci kritizoval nedávno Nejvyšší kontrolní úřad, který v této souvislosti podal trestní oznámení.