Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé si neuvědomují blízkost nebezpečí. Velkou Ameriku určitě neotevřeme, říká starosta

Česko

  12:30
Lom Velká Amerika na Berounsku patří mezi turisticky oblíbené lokality. Přesto, že je do něj veřejnosti přístup zakázán. Každoročně zde dochází k úrazům i smrtelným zraněním, poslední obětí se stal v úterý pětadvacetiletý mladík. Kaňon spadá do katastru obce Mořina, její starosta Vojtěch Štička se za dvanáct let ve funkci pravidelně setkává s dotazy ohledně zpřístupnění lomu veřejnosti. V rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že v dohledné době jde o variantu nereálnou.

Lom Amerika. foto: Zdroj: wikipedia.org

Přístup do lomu Velká Amerika je zakázaný, navzdory nebezpečí tam přesto turisté přicházejí. Nebylo by na místě lom legálně zpřístupnit?

Zpřístupnění by záviselo na báňském úřadu a společnosti Lomy Mořina, která Velkou Ameriku spravuje. Lom se nachází v chráněném ložiskovém území a v dobývacím prostoru – proto do toho my jako obec nezasahujeme. Konkrétně u smrtelné nehody, která se stala v úterý, by zpřístupnění lomu určitě nepomohlo. Mladík, který utonul, skákal z lomu do vody a utrpěl úraz hlavy.

ČTĚTE TAKÉ:

O zpřístupnění lomu se spekuluje mnoho let, byla by ta možnost vůbec reálná?

Jde o obrovskou plochu – samotný lom je téměř kilometr dlouhý. Kdyby se měl zpřístupnit veřejnosti, bylo by zapotřebí mnoha sanačních a bezpečnostních prací, aby se na lidi, kteří jsou dole, neřítilo kamení. Nedokážu si představit, kdo by tyto práce dělal. Spekulace a různé názory tu byly vždycky, i mně minimálně jednou do roka někdo zavolá a zeptá se na to. Až na pár žádostí od aktivistů a nadšenců z občanských sdružení ale nikdo nikdy neprojevil výraznější aktivitu. V nejbližších letech tu variantu rozhodně nevidím jako reálnou.

Lom Velká Amerika

  • Vápencový lom na území obce Mořina v okrese Beroun
  • Do nadmořské výšky 335 m je zatopen bezodtokým jezerem
  • Vytváří impozantní kaňon a je vyhledávaným turistickým místem
  • Byly zde natáčeny české filmy Limonádový Joe, Malá mořská víla a Micimutr
  • Přístup přímo do lomu a na nezabezpečených místech ani těsně k jeho okrajům není dovolen, správa lomů zde po desetiletí bojuje s ilegálními návštěvníky
  • Opakovaně zde docházík vážným úrazům

Zdroj: Wikipedia.cz

Opačnou variantou je naprosté ohrazení prostoru. Jaktože se i přes zákaz vstupu lidé do lomu dostanou? Existují nějaké zábrany ke vstupu?

Po dohodě se správci – společností Lomy Mořina – jsme lom zčásti zpřístupnili z přední strany od silnice, vybudovaly se tam dvě vyhlídkové terasy, kam mohou turisti vylézt. Jinak je celý lom obehnán zábradlím nebo lanem, takže zabezpečený je. Ohrazení sice není dva metry vysoké, všude kolem jsou ale cedule se zákazem vstupu. Že do něj přesto lidé na vlastní nebazpečí vstupují, tomu nezabráníme... Problém je i v tom, že se často najde nějaký sběratel kovu, který si zábradlí odnese.

Jaký je k lomu přístup? Musí člověk použít lano?

V zadní části lomu není přístup tolik strmý, tudíž se do něj člověk dostane i bez lana. Do prudších míst lezou někteří nadšenci i s pomocí lana...

Zpřístupnění Malé Ameriky?

Nedaleko lomu Velká Amerika se rozprostírá také menší Malá Amerika. Jde o oblíbenou trampskou oblast, kterou se podařilo vymanit z dobývacího a chráněného ložiskového území. "Nejsou tam zásoby vysokoprocentního vápence, který se využívá pro odsíření tepelných elektráren jako ve Velké Americe," vysvětluje Štička.

Prozatím je Malá Amerika částečně zpřístupněna turistům při speciálních prohlídkách. "Myslím si ale, že by mohla být brzy otevřena i oficiálně," říká starosta.

Nechystáte zvýšená ochranná opatření ani po úterním neštěstí?

Po každém neštěstí samozřejmě dochází k vyhodnocení a následné zvyšené kontrole. Pochybuju ale, že ze strany správců došlo k nějakému zanedbání, lidi tam zkrátka chodí na vlastní nebezpečí. Je to obecný problém u těchto lomů kaňonovitého typu. Jsou turisticky lákavé, ale málokdo už si uvědomí, že stačí, když zaprší, zasvítí do toho sluníčko, nahoře praskne třísetgramový šutr a dole může zcela jednoduše někoho zabít.

Autoři: