Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zakázaný lom Amerika má novou oběť: opět riskoval mladý muž, zemřel po skoku

Česko

  8:21aktualizováno  14:06
ŘEVNICE - Ve středních Čechách během dvou dnů při koupání zahynuli dva lidé. Jeden muž se utopil v pondělí v rybníku na Praze-západ, druhý muž zemřel následující den po skoku do vody v lomu Velká Amerika na Berounsku, kde utrpěl smrtelné zranění hlavy. V současném horkém počasí stoupl počet výjezdů záchranářů zhruba o 20 procent oproti běžným dnům, oznámila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Lom Velká Amerika foto: MAFRA: František J. Kubík

O muži, který skočil do vody v lomu Velká Amerika na Berounsku a už se nevynořil, dostali záchranáři zprávu v úterý večer před půl devátou. "U muže bylo po vylovení zjištěno zranění hlavy neslučitelné se životem a lékař konstatoval smrt," uvedla mluvčí. Server Lidovky.cz zjistil, že oběť byl v zakázaném lomu plavat se dvěma dalšími mladíky.

Minulý rok vyjížděla k lomu Velká Amerika záchranná služba přibližně osmkrát. "Většinou šlo o vážná zranění nebo stav neslučitelný se životem," řekla Effenbergerová serveru Lidovky.cz. Tři lidi stála návštěva veřejnosti nepřístupné oblasti život.

Zranění jsou převážně mladí muži, kteří se zraní při skocích do vody či horolezeckých aktivitách. Záchranáři musí pak k jejich převozu využívat ve většině případů vrtulník, který je převáží na traumatologii do nemocnice.

Druhý případ úmrtí při koupání se stal v pondělí odpoledne. K topícímu se muži v rybníku na Praze-západ vyjeli po čtvrté hodině jeseničtí záchranáři. "Muže začali ihned resuscitovat, ale i přes maximální snahu nebylo oživování úspěšné," popsala mluvčí.

Kolapsy z vysokých teplot

V teplém počasí podle Effenbergerové středočeští záchranáři nejčastěji vyjíždějí ke kolapsovým stavům, k pacientům s dušností, vysokým krevním tlakem a bolestí na hrudi. Nejrizikovější skupinou jsou senioři, pacienti s oslabeným imunitním systémem a chronicky nemocní, dodala.

Anketa

Měl by se lom Velká Amerika zpřístupnit veřejnosti?

Ano, měl by se zpřístupnit 3143
Ne, lidé by ho jedině zničili 969
Měli by o tom rozhodnout odborníci 193
Nevím 66

Tropické teploty vydrží v Česku do dnešního dne, postupně se podle meteorologů budou od odpoledne objevovat bouřky. Lidé by měli během horkých dní omezit tělesnou zátěž a pobyt na přímém slunci.

Zakázaný lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika vytváří impozantní kaňon a je vyhledávaným turistickým místem. Byly zde natáčeny české filmy Limonádový Joe, Malá mořská víla a Micimutr.

Přístup přímo do lomu ani těsně k jeho okrajům není dovolen a správa lomů po desetiletí bojuje s ilegálními návštěvníky, kteří nerespektují zákazové tabule, překonávají zábrany a využívají jezero k rekreaci nebo nedovoleným průzkumům. Opakovaně zde při podobných návštěvách došlo k vážným úrazům.

Zdroj: wikipedie

Autoři: ,