Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé si odnášejí domů novodobý symbol Vánoc: betlémské světlo

Česko

  12:28
PRAHA - Desítky lidí si o třetí adventní neděli přišly do katedrály sv. Víta na Pražském hradě pro takzvané betlémské světlo, novodobý symbol Vánoc. Do České republiky plamínek z Betléma tradičně přivezli skauti z Vídně v Praze předali biskupovi Václavu Malému. Ten ve své promluvě apeloval na to, aby se lidé snažili zejména nyní rozpoznat dobro od zla.

Světlo zažehnuté v Betlémě se šíří po Evropě. foto: Miloslav JančíkČTK

„Žijeme v době populismu, v době laciných slibů, část našich spoluobčanů se nechá manipulovat, a věří slibům, které jsou nesplnitelné. Křesťan je ten, který je realista, který si uvědomí, že zlo má často tvář zdánlivého dobra, který v síle modlitby, v síle umění se ztišit a v přítomnosti boží dobře dovede rozlišit, co je dobré, a co je zlé a toho dobrého se přidržet,“ řekl. Při bohoslužbě se proto četly biblické úryvky z prvního čtení sv. Pavla Soluňanům, které na zmíněné upozorňují.

„Svatý Pavel říká: stále se radujte, bez přestání se modlete, ve všech životních podmínkách děkujte bohu, nezhášejte oheň ducha, a všecko zkoumejte a co je dobré, toho se držte. To jsou naprosto konkrétní prosby a výzvy, které tnou do živého v životě každého z nás,“ uvedl biskup.

Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec...
Tradice světla vznikla v Rakousku v roce 1986, v Česku se šíří od roku 1989.

Vysvětloval světcova slova třeba tak, že stále se radovat neznamená být pořád rozesmátým, člověk může být někdy i smutný, ale radovat se má z toho, že bůh promlouvá k jednomu každému, nikoli k velké mase lidí, jako se dnes měří úspěch často tím, že jedinec osloví davy.

K modlitbě je podle Malého třeba přistupovat nikoli jako k povinnosti, ale především jako ke chvíli ztišení se a usebrání, které dnešnímu člověku tolik chybí. „Žijeme v audiálním a vizuálním smogu, jsme stále atakování různými poutači, různými nesolidními a někdy i solidními nabídkami. Je těžké pro každého z nás umět se zastavit a toho odhodit a spočinout v boží přítomnosti,“ řekl.

Stejně jako v hlavním městě se bude světlo zažehnuté v Betlémě šířit i z kostelů v Brně či Olomouci, v Praze ho bude třeba také dnes odpoledne rozvážet historická tramvaj. V Praze 1 budou dnes a v pondělí betlémské světlo roznášet členové Sdružení Nového Města pražského, kteří lidem na požádání přinesou světlo až domů.

Plamínek si jako symbol Vánoc lidé každý rok odnášejí domů. Jeho tradice vznikla v Rakousku v roce 1986, v Česku se šíří od roku 1989. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po Evropě.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...