Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lihový boss Březina se snažil zlikvidovat i alkohol zabavený policií

Česko

  11:12
OLOMOUC - Údajný lihový boss Radek Březina se po odkrytí nelegálního skladu lihu v bývalých olomouckých sladovnách snažil získat kontakty na hasiče a dostat se k zabaveným zásobám. Jeho známí mu prý také pomohli získat inkriminovaný záznam z čerpací stanice, který jej spojoval s nalezenou účtenkou ve sladovnách.

Lihový boss Radek Březina. foto: MAFRA - Petr Janeček

O chystaných prohlídkách ve sladovně navíc dostal varování od policisty. Zaznělo to u olomouckého krajského soudu. Ten již čtvrtým dnem odkrývá kauzu objevených skladů s nezdaněným lihem v Olomouci, Stojčíně a Valššském Meziříčí. Zlínský podnikatel Březina se v ní zodpovídá se svým bratrem Tomášem a dalším mužem.

Obžalovaní v metanolové aféře

  • Radek Březina podle obžaloby v bývalé olomoucké sladovně ukryl nádrže se 114 tisíci litry lihu, škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. V areálu bývalé cihelny ve Stojčíně se podle obžaloby našel téměř milion litrů lihu a únik na dani dosáhl téměř 282 milionů korun.
  • Březinův bratr Tomáš je obžalován za ukryté zásoby v ve valašskomeziříčském areálu, kde bylo přes půl milionu litrů lihu. Škoda byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun.
  • Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, Radkovi Březinovi v olomouckém případu údajně pomáhal a později se pokusit zamést před policií stopy. Olomoucký případ má soud naplánován do pondělka. Poté bude odročen pravděodobně na začátek července

Barely se 114 tisíci litry lihu objevili policisté v bývalých sladovnách v září 2012; únik na daních byl vyčíslen na více než 32 milionů korun. U soudu přitom zaznělo, že údajný šéf lihové mafie Radek Březina dostal předem od policisty varování o chystané prohlídce. Líh však už nestihl znehodnotit, nařídil jej proto vypustit. Část odtekla do kanalizace; zbytek byl zabaven a skončil v náhradních prostorách pod kontrolou hasičů.

Před soudem stanuli svědci, od kterých se prý snažil Březina získat kontakty na olomoucké hasiče. "Měli jsme s nimi jednu nebo dvě schůzky, chtěli po nás kontakt na nějakého olomouckého hasiče," uvedl Pavel Hemžský. Důvody jej prý nezajímaly. Okolnosti schůzek si nevybavoval ani jeho syn Petr.

Březina chtěl denaturovat zabavený líh

Setkání naopak podrobně popsal Tomáš Březina, který tím soud znovu upozornil na svůj statut spolupracujícího. Chce tím dosáhnout nižšího trestu. "Když byl líh nalezen a převezen do nějakého skladu, který měli pod kontrolou hasiči, snažil se bratr zjistit pomocí schůzek, kde je líh uložen, aby se tam mohl dostat a mohl jej vypustit nebo denaturovat," uvedl Tomáš Březina.

PSALI JSME

Hemžtí mu prý navíc zajistili i videozáznam z čerpací stanice, kde byl Radek Březina zachycen, jak nakupuje věci. Účtenku od nich totiž objevili policisté ve sladovnách. "Dostali za to 50 tisíc až 100 tisíc korun," uvedl Tomáš Březina. Petr Hemžský k tomu uvedl, že je to možné. O částce se prý soudu nezmínil, neboť měl prý strach, že by ji musel vrátit. Žalobce Miroslav Stoklásek následně nevyloučil, že mu za lhaní hrozí postih.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....