Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf lihové mafie Březina dostával informace od policie i celníků

Slovensko

  16:37aktualizováno  18:21
OLOMOUC - Šéf lihové mafie Radek Březina údajně vybudoval během uplynulých let gigantický podnik s nelegálním lihem. Získával jej prý ze společnosti Morávia-Chem, kterou vlastnil. Nezdaněný líh poté skrýval v tajných skladech.

Údajný šéf lihové mafie Radek Březina (uprostřed). foto: ČTK

Zaznělo to v pondělí v podrobné výpovědi jeho bratra Tomáše, který se rozhodl pomoci s odkrýváním činnosti takzvané lihové mafie. U olomouckého krajského soudu uvedl, že bratr dostával také varování o možném sledování i od policie a celníků. Radek Březina vypovídal jen krátce, část viny přiznal.

Zlínský podnikatel Radek Březina se společně se svým bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem před olomouckým soudem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Případ však úzce souvisí i s dalším trestním stíháním, v němž je obviněno 15 lidí. "Bratr vybudoval v uplynulých letech gigant s desítkami skladů a s pobočkami na Slovensku," uvedl Tomáš Březina, který požádal o postavení spolupracujícího obviněného.

Kolik bylo zneužitého lihu? Až 23 milionů litrů

Nelegální líh podle něj pocházel od společnosti Morávia-Chem, kterou Radek Březina vlastnil. Ve firmě jej získávali od roku 2002. "Princip byl neměnný. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně za účelem denaturace, znehodnocení lihu. Firma tak nakoupila desítky milionů litrů lihu," prohlásil Tomáš Březina. Na výrobu směsi do ostřikovačů však šla podle něj jen malá část; denaturace byla provedena fiktivně. Nejméně 23 milionů litrů lihu podle něj bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně.

ČTĚTE TAKÉ:

Nelegální líh byl prý uschován v tajných skladech ve Stojčíně, v Olomouci a ve Valašském Meziříčí. Podle Tomáše Březiny se připravoval sklad i v budově ve zlínském Svitu. "První a největší ze skladů byl ve Stojčíně. Celkově tam bylo navezeno 1,3 milionů litrů lihu. Poté se začal plynule navážet sklad ve Valašském Meziříčí," popsal Tomáš Březina.

Březina je připraven nést následky

Ve Stojčíně byl sklad zakopán do země a Tomáš Březina se prý na navážení lihu osobně podílel. Věděla o něm prý jen hrstka nejbližších lidí. Převoz z pozemních nádrží společnosti Morávia-Chem měl zajišťoval kamion, který najednou i s přívěsem odvezl až 32.000 litrů lihu. U soudu muž uvedl i jména konkrétních lidí, kteří měli na starosti přípravu skladů, přepravu či nákup lihu.

Na rozdíl od bratra Tomáše vypovídal Radek Březina jen krátce. Část viny přiznal. Nechtěl však jít do podrobností s tím, že v tomto případě vystupují svědci, kteří jsou v následujícím trestním stíhání obviněni. "Jsem připraven nést následky," uvedl u soudu. Poslední z obžalovaných Tomáš Pantlík, který Radkovi Březinovi v olomouckém případu údajně pomáhal, uvedl, že s nelegálním lihem nemá nic společného. Staral se prý pouze o nemovitosti.

Mužům hrozí za zkrácení daně pět až deset let vězení. Soud má případ naplánován do příštího pondělí. První svědci stanou před soudem v úterý, chybět nebudou ani blízcí spolupracovníci Radka Březiny. Soud hodlá vyslechnout dohromady dvě desítky svědků. Případ bude poté pravděpodobně odročen.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!