Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bratr lihového bosse Březiny se může dostat na svobodu za kauci 15 milionů

Česko

  9:18aktualizováno  10:18
OLOMOUC - Bratr údajného lihového bosse Tomáš Březina se může z vazby dostat na svobodu na základě kauce ve výši 15 milionů korun. Výši peněžité záruky dnes navrhl olomoucký krajský soud. Proti propuštění z vazby není ani státní zástupce. Podle něj jsou vazební důvody oslabeny. Jedním z důvodů je to, že v souvisejícím trestním řízení s takzvanou lihovou mafií spolupracuje.

Bratr údajného lihového bosse Tomáš Březina se může z vazby dostat na svobodu na základě kauce ve výši 15 milionů korun. foto: MAFRA - Tomáš Frait

Tomáš Březina, jeden z nejbližších spolupracovníků svého bratra Radka Březiny, je dosud ve vazbě kvůli obavě z útěku. Jeho rodina dnes u soudu původně nabídla kauci ve výši sedm milionů korun; pět milionů korun chtěl složit jeho otec Vladimír Březina, další dva miliony korun jeho tchán.

Obžalovaní v kauze lihové mafie

  • Radek Březina podle obžaloby v bývalé olomoucké sladovně ukryl nádrže se 114 tisíci litry lihu, škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. V areálu bývalé cihelny ve Stojčíně se podle obžaloby našel téměř milion litrů lihu a únik na dani dosáhl téměř 282 milionů korun.
  • Březinův bratr Tomáš je obžalován za ukryté zásoby v ve valašskomeziříčském areálu, kde bylo přes půl milionu litrů lihu. Škoda byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun.
  • Poslední ze tří obžalovaných,Tomáš Pantlík, Radkovi Březinovi v olomouckém případu údajně pomáhal a později se pokusit zamést před policií stopy.

Podle soudu to však není dostatečné. "U obžalovaného nadále trvají důvody útěkové vazby. Je nadále ohrožen vysokou trestní sazbou. Na tom, že existují důvody vazby, se nic nezměnilo. Soud nepovažuje tyto záruky za dostatečné," uvedl dnes soudce Eduard Ondrášek.

Podle něj se však na druhou stranu situace změnila v tom, že se Tomáš Březina rozhodl pomoci odkrýt činnost celé takzvané lihové mafie a spolupracuje i u zdejšího hlavního líčení. "Snaží se napomoci odkrytí trestné činnosti. Soud dospěl k závěru, že přijetí záruky 15 milionů korun je dostatečné. Nic nebrání tomu, aby na takovou záruku byl propuštěn. Soud je připraven záruku ve výši 15 milionů korun přijmout," doplnil soudce. Podotkl, že pokud bude taková kauce složena, rozhodne o propuštění vazby v neveřejném jednání. Soud v pondělí zároveň zamítl žádost Březiny o zrušení zajištění části majetku.

Státní zástupce Miroslav Stoklásek proti propuštění z vazby neprotestoval. Podle něj je jedním z důvodů hlavně to, že vystupuje jako spolupracující obviněný v souvisejícím trestním řízení. "Mám za to, že zejména tím jeho postavením, o které žádá u vyšetřované věci, jsou tyto vazební důvody významně oslabeny," řekl v pondělí žalobce Stoklásek.

Tomáš Březina se společně se svým bratrem Radkem Březinou a Tomášem Pantlíkem před olomouckým soudem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu. Ukryté barely objevili policisté v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik na nelegálním lihu byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun. Březinovi jsou stíháni i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem celkem 15 lidí.

Podle žalobců takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Radek Březina měl navíc z vazby nabídnout policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také státního zástupce i soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.

Autoři: ,