Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Loni přibylo závažných případů týrání zvířat, zjistili veterináři. Případ množírny z Kamenice označili za nejzávažnější

Česko

  11:24
PRAHA - V Česku loni přibylo závažných případů týrání zvířat. Státní veterinární správa (SVS) kvůli tomu podala osm trestních oznámení, což je dvakrát víc než o rok dříve. Veterináři také zaznamenali více stížností na týrání zvířat od veřejnosti a o osm procent zvýšili počet kontrol potravin. Na pokutách za porušení legislativy vybrali 26,7 milionu korun, což je zhruba o 2,8 milionu Kč méně než v roce 2017. Veterináři to uvedli na tiskové konferenci.

Záběr z množírny čivav. foto: Facebook - Množitelé psů z Prahy

Na základě podnětu veřejnosti na týrání zvířat loni SVS uskutečnila 42 procent kontrol, zatímco v roce 2017 byl tento podíl 35 procent. Celkem veterináři loni provedli 7200 kontrol.

Nějaké porušení předpisů SVS zjistila u 26 procent kontrol domácích zvířat, v roce 2017 to bylo 23 procent. V chovech hospodářských zvířat je podíl závad dlouhodobě o něco nižší - loni dosáhl necelých 18 procent. V roce 2017 to bylo 14 procent.

Množírna v Kamenici jako nejrozsáhlejší případ v historii ČR

Vláda posoudí návrh na tresty za týrání zvířat a množírny

Veterinární inspektoři řešili i řadu velmi závažných případů týrání zvířat. „Nejrozsáhlejší kauzou bylo bezesporu odebírání více než dvou stovek zubožených psů v rodinném domě v Kamenici nad Lipou na Vysočině. Z hlediska počtu zvířat chovaných na jednom místě ve zcela nevhodných podmínkách se jednalo o nejrozsáhlejší případ na území ČR v historii,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Další desítky zvířat naráz veterináři odebrali také na Plzeňsku či v Pardubickém kraji.

Loni se v ČR nevyskytlo ani jediné ohnisko ptačí chřipky a podařilo se zabránit šíření afrického moru prasat v populaci prasat divokých. Do konce letošního dubna by Česko mohlo získat status země bez výskytu této choroby, uvedla SVS.

Českým exportérům se dařilo navyšovat vývoz živočišných produktů mimo EU. Loni jich vyvezli 103 000 tun, meziročně o čtvrtinu více.

Policie odhalila případ žen, které přeprodávaly psy z množíren.
Záběry z množírny v Telicích pořízené organizací Obránci zvířat. Psi musí...
Autor: