Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ke zpřísnění trestů za týrání zvířat se vláda postavila neutrálně

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanecký návrh na zpřísnění trestů za týrání zvířat a zavedení postihů za takzvané množírny zvířat půjde do Sněmovny s neutrálním stanoviskem vlády. O výsledku hlasování kabinetu informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Novelu trestního zákoníku a trestního řádu předložilo ve Sněmovně 80 poslanců ze sedmi poslaneckých klubů. Závažnější přestupky by podle nich měl zákon kriminalizovat jako trestný čin.

Předlohu připravila TOP 09 a získala pro ni podpisy poslanců jiných stran. Podepsali ji například i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Brabec před jednáním vlády řekl, že se pokusí přesvědčit kolegy pro pozitivní stanovisko. „Já to považuji jednoznačně za krok správným směrem,“ uvedl. I když situaci kolem množíren částečně vyřešila nedávná novela, stále podle něj platí, že je třeba „udělat pořádek“. Ve Sněmovně kolem předpisu očekává velkou debatu, do které chce se svým resortem přispět.

Novela kromě zpřísnění postihů za týrání zavádí definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat. Kvůli nárůstu počtu množíren novela zahrnuje i postih pro právnické osoby. Zákaz držení zvířat a chovu po dobu deseti let autoři novely navrhují pro provozovatele množíren a také pachatele trestných činů týrání zvířat. Za týrání většího množství zvířat může hrozit až osmileté vězení, za trestný čin chovu zvířat v nevhodných podmínkách, tedy v množírnách, budou rovněž hrozit až osmileté tresty. Současný zákon podle nich trestání za množírny neumožňuje, pokud to nenaplňuje znaky jiného trestného činu.

Předkladatelé poukazují na trend, kdy se dřívější přístup ke zvířeti jako k věci mění na přístup jako k živému tvoru. To se odrazilo mimo jiné v novém občanském zákoníku. Na změnu ve vnímání zvířat by podle nich měl reagovat i trestní zákoník a poskytovat zvířatům ochranu výrazněji než třeba u ochrany majetku.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) novinářům řekl, že jeho úřad připravuje zpřísnění legislativy. Poslanecký návrh podle něj řeší jen následky. „My chceme odstranit tu příčinu, to znamená zpřísnit podmínky pro chov těchto zvířat,“ uvedl.

Co je třeba vyřešit?

Vláda v návrhu svého stanoviska mimo jiné uvedla, že v obecné rovině podporuje zvýšení ochrany zvířat, zejména pak postih osob, které pouze za účelem dosažení zisku chovají zvířata v nevyhovujících podmínkách. Zároveň se domnívá, že je nezbytná odborná i celospolečenská diskuse, zda je současná právní úprava ochrany zvířat spočívající převážně v nástrojích správního práva skutečně nedostatečná. 

Vláda také uvádí, že z návrhu není zřejmý dopad trestu zákazu chovu a držení zvířat na vlastnické právo potrestaného vlastníka. Z navržené úpravy nelze dovodit, že by zvíře propadlo státu. Podle vlády je také nedostatečná navržená kontrola trestu zákazu chovu a držení zvířat. Není například jasné, jak se bude kontrolovat na pozemcích, které nepatří odsouzenému.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!