Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ochránci práv zvířat slaví. Jižní Korea postavila mimo zákon zabíjení psů pro maso

Magazín

  6:00
Bucheon - Jihokorejský soud prohlásil, že produkce psího masa není dostatečným důvodem pro zabíjení psů. Podle aktivistů by to mohlo vést až k zákazu konzumace psího masa, která má v Jižní Koreji dlouhou tradici. Ve čtvrtek to uvedla agentura AFP.

Psí trh. Někteří se prodávají na maso, někteří skončí i jako domácí mazlíčci. foto: Reuters

„Je to velmi významné. Je to první rozhodnutí soudu, které říká, že zabíjení psů na maso je ilegální,“ řekla agentuře AFP právnička skupiny Care Kim Kyung-eun, která rozhodnutí vítá a věří, že může mít velký dosah. „Precedens vydláždil cestu pro úplné postavení konzumace psího masa mimo zákon,“ dodala.

Případ odstartovala stížnost aktivistické skupiny Care na provozovatele farmy na psí maso ve městě Bucheon. Obviňovala ho z bezdůvodného zabíjení zvířat a z porušování hygienických opatření. Městský soud dal skupině Care za pravdu a udělila provozovateli farmy pokutu 3 miliony wonů (asi 60 tisíc korun).

21.června 2018 v 01:43, příspěvek archivován: 21.června 2018 v 12:53

@argentomaris1 @TheBlueHouseKR @moonriver365 @DrPyo #SouthKorea and its global reputation is shameful. Eating dogs and cats is sick. End the #DogCatMeatTrade and develop animal welfare laws for all animals in your country. https://t.co/lt2QLANSrZ

Rozhodnutí soudu však vyvolalo rozhněvané reakce lidí provozujících psí farmy. „Je to skandální. Nemůžeme akceptovat rozhodnutí, že zabíjení psů na jídlo je to samé jako zabíjení zvířat z rozmaru,“ řekl pro televizi YTN představitel asociace psích farem Cho Hwan-ro s tím, že budou za svou živnost bojovat až do konce.

V Jižní Koreji funguje asi 17 tisíc psích farem a odhaduje se, že na nich ročně kvůli masu zabijí asi milion psů. Vlna odporu proti jedení psího masa se zvedá už dlouho, a to zejména ze strany mladých lidí, kteří vnímají psy jako společníky. Již loni Jižní Korea uzavřela největší tržiště s psím masem.

Autoři: ,