Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jižní Korea uzavírá největší tržiště se psím masem. I kvůli olympijským hrám

Psi držení pro maso - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psi držení pro maso - ilustrační foto | foto: Reuters

SONGNAM/PRAHA Majitelé podniků na jihokorejském tržišti se psím masem začali stahovat rolety svých obchodů. Jižní Korea se totiž rozhodla zavřít největší trh zavřít poté, co čelila silné mezinárodní kritice za zabíjení psů pro lidskou konzumaci. Podle serveru the Guardian i kvůli pořádání Olympijských her v roce 2018.

„Tržiště Moran ve městě Songnam na severozápadě Jižní Koreje prodává více než 80 tisíc psů ročně,“ píše server the Guardian. Podle místních médií prodané maso na trhu Moran představuje přibližně třetinu celkové jikorejské konzumace psího masa.

Na trhu si zákazníci běžně vyberou živého psa a řezník jim ho před očima porazí. V pondělí začali úředníci a prodejci odstraňovat řeznické přístroje a klece, ve kterých byla zvířata držená před porážkou.

Rozhodnutí tržiště uzavřít přišlo poté, co aktivisté za práva zvířat upozornili na podmínky, ve kterých byla zvířata držena a způsoby jakými byla zabíjena. Šlo o věšení, mlácení, nebo zabíjení elektrickým proudem.

Lidé jedící psí maso na festivalu v v jihočínském městě Jü-lin.
Psi se na trhu prodávají v malých klecích.

Mezinárodní tlak zesílil poté, co v roce 2002 Jižní Korea společně s Japonskem pořádala fotbalový šampionát. V současnosti vznikají kampaně za bojkot zimních Olympijských her v Pchjongjangu pokud země nezakáže konzumaci psího masa.

Prodejci na zákaz reagovali protestem, že jim úřady berou práci. Úředníci v Songnamu tak obchodníkům zajistili finanční podporu, aby mohli své krámy předělat na jiný byzynys a aby z trhu zmizelo psí maso.

Ačkoliv jen malé procento Jihokorejců jí psí maso, tisíce restaurací a obchodů jej podle Mezinárodní pomoci pro korejská zvířata prodávají, převážně v podobě polévek nebo dušeného masa.

Podle Korejského statistického informačního servisu bylo v roce 2010 na sto farmách drženo pes 890 tisíc psů. Podporovatelé průmyslu se psím masem tvrdí, že psí maso zvyšuje plodnost u mužů, pomáhá překonat nemoci a únavu.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...