Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jižní Korea uzavírá největší tržiště se psím masem. I kvůli olympijským hrám

Magazín

  6:00
SONGNAM/PRAHA - Majitelé podniků na jihokorejském tržišti se psím masem začali stahovat rolety svých obchodů. Jižní Korea se totiž rozhodla zavřít největší trh zavřít poté, co čelila silné mezinárodní kritice za zabíjení psů pro lidskou konzumaci. Podle serveru the Guardian i kvůli pořádání Olympijských her v roce 2018.

Psi držení pro maso - ilustrační foto foto: Reuters

„Tržiště Moran ve městě Songnam na severozápadě Jižní Koreje prodává více než 80 tisíc psů ročně,“ píše server the Guardian. Podle místních médií prodané maso na trhu Moran představuje přibližně třetinu celkové jikorejské konzumace psího masa.

Na trhu si zákazníci běžně vyberou živého psa a řezník jim ho před očima porazí. V pondělí začali úředníci a prodejci odstraňovat řeznické přístroje a klece, ve kterých byla zvířata držená před porážkou.

Rozhodnutí tržiště uzavřít přišlo poté, co aktivisté za práva zvířat upozornili na podmínky, ve kterých byla zvířata držena a způsoby jakými byla zabíjena. Šlo o věšení, mlácení, nebo zabíjení elektrickým proudem.

Lidé jedící psí maso na festivalu v v jihočínském městě Jü-lin.
Psi se na trhu prodávají v malých klecích.

Mezinárodní tlak zesílil poté, co v roce 2002 Jižní Korea společně s Japonskem pořádala fotbalový šampionát. V současnosti vznikají kampaně za bojkot zimních Olympijských her v Pchjongjangu pokud země nezakáže konzumaci psího masa.

Prodejci na zákaz reagovali protestem, že jim úřady berou práci. Úředníci v Songnamu tak obchodníkům zajistili finanční podporu, aby mohli své krámy předělat na jiný byzynys a aby z trhu zmizelo psí maso.

Ačkoliv jen malé procento Jihokorejců jí psí maso, tisíce restaurací a obchodů jej podle Mezinárodní pomoci pro korejská zvířata prodávají, převážně v podobě polévek nebo dušeného masa.

Podle Korejského statistického informačního servisu bylo v roce 2010 na sto farmách drženo pes 890 tisíc psů. Podporovatelé průmyslu se psím masem tvrdí, že psí maso zvyšuje plodnost u mužů, pomáhá překonat nemoci a únavu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat