Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zatím jsme připomínkovali jen nejvyšší stupeň, řekl Maďar. Přeměna systému PES probíhá pomaleji, než se plánovalo

Česko

  13:58
Praha - Odborníci zatím připomínkovali jen pátý, tedy nejvyšší stupeň upraveného protiepidemického systému PES, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření. V televizi CNN Prima NEWS to v neděli řekl epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Během dubna bude následovat debata nad mírnějšími stupni PES.

Epidemiolog Rastislav Maďar. foto: ČTK

Epidemie dál slábne, sobotní nárůst byl druhý nejnižší od začátku roku. Přibylo 2419 nových pacientů

Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc. Před velikonočním víkendem ale ministr Jan Blatný (za ANO) řekl, že dokument čeká na stanoviska odborných skupin, ale že je ve velmi pokročilém stadiu přípravy.

Skupina MeSES, kterou vede hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, podle Maďara zatím měla možnost připomínkovat jen opatření v pátém stupni rizika. Diskutovala například o možnosti povolit venkovní trhy, otevřít venkovní expozice zoologických a botanických zahrad či venkovní sportovní aktivity jeden na jednoho, řekl Maďar bez dalších podrobností. Během dubna se bude podle něj debatovat o dalších stupních PES.

V protiepidemickém systému PES se stále počítá index rizika pro ČR. Od konce února postupně klesá, v neděli ráno klesl na 52 bodů a už víc než týden odpovídá třetímu z pěti stupňů přísnosti opatření. Pokud by se jím Česko řídilo, byly by zčásti otevřené školy, za určitých podmínek také obchody, služby či restaurace nebo povolené akce venku do 50 lidí.

Odborníci zatím podpořili postupný návrat dětí do škol od 12. dubna. Blatný ale před víkendem zdůraznil, že to neznamená začátek rozvolňování celé společnosti. S koncem nouzového stavu, který zatím platí do 11. dubna, zřejmě bude zrušen zákaz pohybu mezi okresy.

Ministerstvo zdravotnictví změnilo opatření. Negativní test vyžaduje při návratu z nejvíce rizikových zemí

Index PES byl pravidelně zveřejňován od poloviny loňského listopadu. V lednu se začala připravovat jeho aktualizace, která by zahrnula jako jednu z podmínek antigenní testy. Mělo to umožnit veřejné akce pro větší počet osob nebo například částečné otevření restaurací či hotelů. Do února se podle systému PES řídilo fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit. Upuštění od jeho používání souvisí především se šířením takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější a rychleji se šíří mezi lidmi.

Systém PES je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá z počtu nových případů na 100 000 obyvatel a 100 000 seniorů za poslední dva týdny a reprodukčního čísla. Na začátku letošního roku byl původní parametr podílu pozitivních mezi testy nahrazen podílem pozitivních hospitalizovaných, kteří nebyli dříve odhaleni testem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!