Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mafiánská tragikomedie

Česko

Městské divadlo Brno uvede tragikomedii Deník krále inspirovanou hrou Victora Huga, americkými gangsterkami a texty sv. Terezie z Lisieux.

BRNO Deník krále se na Činoherní scéně brněnského Městského divadla objeví v premiéře 2. a 3. listopadu. Autory hry jsou hlavní osobnosti volného uměleckého sdružení Střežený Parnass – Zdenek Plachý a Jiří Šimáček. Režisérem inscenace je první z nich, mimo jiné také čerstvý šéf činohry Národního divadla v Brně. Do Městského divadla vstupuje osobitá, někdy provokativní autorská dvojice podruhé, vloni na jaře zde uvedla Magickou flétnu, variaci na Mozartovu operu. Parnassovské duo je podepsané v Brně také pod dalšími inscenacemi (v Národním připravili před čtyřmi lety například extravagantního Bulgakovova Moliéra, v Huse na provázku vloni temný shakespearovský koktej Všechny Shakespearovy ženy).

„Tragédie s dobrým koncem“ Deník krále měla být původně aktualizovaným přepisem Hugovy hry Král se baví. V základech má ale nakonec přepestrou směs inspiračních zdrojů. Z Hugovy předlohy si zachovala jen jména tří postav (Král, Blanche a Triboulet) a výchozí situaci (muž pracuje pro instituci, s níž nesouhlasí, svou dceru se snaží před ní uchránit, ta se ale zatím stýká se samotnou hlavou instituce).

Téma obrácení

U Huga jde o francouzský královský dvůr, u Parnassu o francouzskou gangsterskou tlupu. „Přechod do gangsterky není náhodný, výchozí situace hry je pro tento žánr typická,“ vysvětlil dramaturg Jan Šotkovský. Kromě Huga tedy autoři zmiňují jako inspirační zdroje americké gangsterské a mafiánské filmy jako Scorseseho Casino a Mafiány, DePalmovu Zjizvenou tvář nebo Tarantinovy Reservoir Dogs a Pulp Fiction. „Příběh trochu klame tělem,“ doplňuje autor a režisér Zdenek Plachý. „Vypadá jako gangsterská hra, ale jde v něm o téma obrácení, o otázku, zda se člověk může změnit.“ Inscenací prochází také postava sv. Terezie z Lisieux. Zazní i texty svatořečené karmelitky, která je zde svědkem i příčinou Králova duchovního obrácení. Příběh dostal i originálního vypravěče – misantropického intelektuála, kterému se dostane do ruky Králův deník. Jeho ironickou a zcizující optikou budou diváci příběh sledovat. V hlavních rolích se představí Igor Ondříček jako Král, Viktor Skála alternující se skladatelem Martinem Dohnalem roli vypravěče Cyrila Abida. Ivana Vaňková bude hrát královu milenku Blanche, jejího otce a králova poskoka Tribouleta Jan Mazák. Mezi dalšími se objeví Ján Jackuliak, Alan Novotný nebo Evelína Jirková. Hudbu k inscenaci napsal režisér Plachý, zazní zde ale i skladby Daniela Landy. Hrát se bude na scéně Markéty Oslzlé a v kostýmech Martiny Zwyrtekové. Inscenace podle autorů není vhodná pro děti do dvanácti let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!