Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Malá se jako ministryně vzdá postu náměstkyně, navrhne Hýblera

Česko

  9:31
BRNO - Poslankyně Taťána Malá (ANO) se v případě jmenování ministryní spravedlnosti vzdá funkce náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje. Jako svého nástupce by navrhla stranického kolegu, radního Petra Hýblera.Funkci krajské předsedkyně hnutí by si zatím ponechala stejně jako mandát krajské zastupitelky. Malá má v příští menšinové vládě ANO s ČSSD podporované komunisty nahradit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Taťána Malá. foto: Marie Stránská, MAFRA

Malá se v roce 2016 stala krajskou předsedkyní hnutí a také jihomoravskou zastupitelkou a náměstkyní hejtmana pro oblast majetku a investic. „Kdybych byla jmenovaná ministryní, náměstkyní hejtmana už bych být nemohla. Ráda bych na tom místě viděla kolegu Hýblera, kterého za sebe navrhnu. Musíme to ale prodiskutovat v rámci našeho klubu i koalice,“ uvedla Malá.

Krajskou předsedkyní ANO chce zatím zůstat. „Považuju práci v hnutí za důležitou a baví mě,“ vysvětlila Malá. Zatím si ponechá i mandát krajské zastupitelky. „Chci dál pracovat pro jižní Moravu. Zastupitelstvo je jednou za dva tři měsíce. Věřím, že to jde zvládat,“ dodala.

O nominaci Malé na ministryni spravedlnosti v pátek informoval předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Kandidátku kritizují opoziční Piráti, ODS a TOP 09. Připomínají zejména výrok Malé o tom, že by se trestní stíhání premiéra Babiše mohlo odložit do doby, než skončí volební období. Malá ke kritice řekla, že nečeká od opozičních kolegů chválu a že se je bude snažit prací přesvědčit o tom, že se mýlí. Předseda KSČM Vojtěch Filip se ohradil proti tomu, že s ním Babiš nominaci Malé nekonzultoval.

Babiš o ní řekl, že je pracovitá a chce se učit a nebude vystupovat způsobem, že všechno umí a všechno zná.

Druhá vládní sestava Andreje Babiše by měla doznat osmi změn ve srovnání s aktuálním kabinetem v demisi. Vedle pěti pozic uvolněných pro sociální demokracii Babiš oznámil tři další změny z devíti míst, která ANO zůstanou. Ministryni obrany Karlu Šlechtovou má nahradit ministr vnitra Lubomír Metnar a ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Autor: