Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Českem se odpoledne prožene silný vítr, varují meteorologové. Přinese ochlazení

Česko

  12:23
PRAHA - Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu varují před velmi silným jihozápadním větrem. Vítr bude před studenou frontou zesilovat od západu ve čtvrtek odpoledne a večer.

Když fouká silný vítr. foto: Shutterstock

Podle meteorologů bude v noci na pátek a v pátek dopoledne postupně silný až velmi silný s nárazy 70 až 90 km/h, na frontě přechodně až 110 km/h a na horách s nárazy kolem 130 km/h. Na jižní a střední Moravě bude vítr slabší. „Během pátečního dne se bude vítr měnit na západní až severozápadní a od západu bude postupně slábnout,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Severu Čech, Plzeňskému a Jihočeském kraji hrozí povodně

Výstraha na velmi silný vítr platí od čtvrtečních 18:00 do pátečních 10:00 pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj a od čtvrtečních 22:00 do pátečních 13:00 pro Pardubický, Královéhradecký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu a pro Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém kraji. V dalších částech Olomouckého kraje varují meteorologové „jen“ před silným větrem, stejně jako v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Ve čtvrtek meteorologové neočekávají výrazné srážky. „Hladiny horních částí toků začnou během dnešního dne postupně klesat. Během odpoledních hodin mohou být přechodně rozkolísány tajícím sněhem,“ uvedl ČHMÚ. Vlivem dotoku budou stoupat a postupně kulminovat střední a dolní části toků. „V noci na pátek přejde přes naše území od západu studená fronta, za kterou se ochladí, dešťové srážky přejdou ve sněžení a tání sněhu se zastaví,“ uvedl ČHMÚ.

Během noci pršelo zejména v Krkonoších, Lužických, Jizerských a Orlických horách. Podle meteorologů spadlo v těchto oblastech do rána za 24 hodin nejčastěji 10 až 30 milimetrů srážek, na hřebenech Krkonoš pak 35 až 50 milimetrů. Kvůli dešti a tání sněhu, které bylo urychlováno silným větrem, byl tak během noci na Labi na Trutnovsku dosažen třetí povodňový stupeň. Ohrožení hlásily stanice Vestřev a Les Království. Na druhý povodňový stupeň vystoupaly v noci Ploučnice a Mandava a nad první povodňový stupeň povodí Kamenice, Ploučnice, Lužické Nisy, Jizery, Metuje, Orlice, Moravské Sázavy a Svatavy.

Povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí platí ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Zlínském a Olomouckém kraji a na Vysočině.

Autor: