Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouřky ve Zlínském kraji neustanou. Meteorologové varují před povodněmi

Česko

  20:09
ZLÍN - Silné bouřky a vydatné deště ve Zlínském kraji zvedly hladiny toků. Meteorologové varují před povodněmi, bouřková činnost má v regionu pokračovat také večer a v noci.

Ilustrační foto foto: Yan Renelt, MAFRA

Povodňových stupňů dosáhly vpodvečer hladiny na Lukovském potoku v Kostelci, na Dřevnici v Kašavě, na Januštici v Dolní Vsi a Fryštáckém potoku ve Fryštáku, informovali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Třetí a druhý povodňový stupeň byl vyhlášen večer v Trnavě a Všemině na Zlínsku, uvedli hasiči.

„Situace se nelepší, stále vyjíždíme k novým událostem. K 21:00 již evidujeme stovku událostí. Zasahujeme po celém kraji, největší intenzita je ve Zlíně a okolí, ale i na Uherskohradišťsku a Vsetínsku. Jde především o žádosti o odčerpání vody ze zaplavených sklepů rodinných domů, ale i komerčních či technických prostor, odstranění spadlých stromů či drátů elektrického vedení,“ řekl mluvčí hasičů Libor Netopil.

Kvůli intenzivním srážkám došlo u menších toků k rozkolísání hladin, povodňové stupně byly dosaženy na Lukovském potoku, na Dřevnici, na Januštici a Fryštáckém potoku. „V současnosti dochází k přechodnému slabému poklesu průtoků a výšky hladin. V následujícím období bude bouřková činnost ve Zlínském kraji, ale také v sousedících okresech v Jihomoravském kraji pokračovat,“ uvedli meteorologové.

Problémy v městské dopravě

Hasiči zasahovali i v blízkosti tábora ve Lhotě u Vsetína, evakuace však nebyla potřeba. Ve Zlíně spadl strom na střechu restaurace, ve Zdounkách hasiči řešili utrženou střechu rodinného domu.

Průtrž mračen způsobila i problémy v městské dopravě. Bezprostřední příčinou komplikací bylo především zaplavení podjezdu pod železniční tratí v Dlouhé ulici a jeho hodinová úplná uzavírka, krátkodobé přerušení provozu na komunikacích v centru Zlína způsobila také zahlcená kanalizace například na třídě Tomáše Bati, informovali zástupci Dopravní společnost Zlín - Otrokovice.

Meteorologové vydali pro Zlínsko a Kroměřížsko upozornění na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení. V podvečer uvedli, že silné bouřky provázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu se objevují zejména na Zlínsku a Kroměřížsku, za následek to mělo i zvýšení hladiny toků.

Podle Josefa Hanzlíka z Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ bude bouřková činnost ve Zlínském kraji, ale také v sousedících okresech v Jihomoravském kraji pokračovat i v nočních hodinách. Během večera a noci podle něj přejdou srážky do trvalého deště, který bude místy vydatný. „Ve zmíněné oblasti předpokládáme, že během večera a noci naprší dalších 10 až 30 milimetrů, lokálně kolem 50 milimetrů srážek,“ uvedl Hanzlík.

V souvislosti s těmito srážkami odborníci očekávají v postižených oblastech na menších tocích prudké vzestupy hladin s dosažením povodňových stupňů, včetně třetího povodňového stupně.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK až 33.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Mohlo by vás zajímat