Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Miluje Putina i Zemana. Proruská aktivistka organizovala akci na Albertově

Vladimír Putin

  6:17
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se letos 17. listopadu na pražském Albertově nepostavil pouze vedle aktivistů brojících proti islámu, ale také vedle horlivých obdivovatelů autoritativního režimu Vladimira Putina. Akci antiislamistů, kvůli níž se k pamětní desce na Albertově nedostali zástupci studentů, totiž organizovala známá proruská aktivistka Jelena Vičanová.

Aktivistka Jelena Vičanová a prezident Miloš Zeman 17. listopadu na Albertově. foto: MAFRA: Dan Materna

„Byla svolavatelkou shromáždění,“ potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, proč Vičanová zároveň celou akci i moderovala. Jako první na její roli při úterní demonstraci upozornil bloger Roman Máca.

ZVĚŘINA: Zemanova temná aliance

Jelena Vičanová patří mezi nejaktivnější Zemanovy zastánkyně a ­zároveň obhájkyně ruské politiky. Tvrdí, že na Ukrajině po revoluci vládnou fašisté, a aktivně vystupuje na serverech, jež zjevně šíří propagandu Kremlu.

Pár hodin po akci umístila Vičanová na sociální síť Facebook fotografii květiny s komentářem: „Tuhle krásnou kytici jsem dostala přímo od pana prezidenta.“

Aktivistka Jelena Vičanová a prezident Miloš Zeman 17. listopadu na Albertově.
Neprojde ani student. Policisté na Albertově 17. listopadu 2015.

Horlivá aktivistka

Poprvé na sebe upozornila už při loňských oslavách 17. listopadu. Tehdy proruská aktivistka se zelenou kartou aktivně bránila prezidenta a umlčovala kritiky. Perzekvované členky Pussy Riot označila za „zvrhlé zvrácené štětky“. Bylo to krátce po aféře, kdy hlava státu pronesla na adresu aktivistek několik sprostých slov v ­živém vysílání Českého rozhlasu.

V únoru zase Vičanová vystoupila v České televizi v pořadu Máte slovo, když se probíralo, zdali mají být omezeny pravomoci prezidenta. Zemana bránila tak neúprosně, že ji musela moderátorka Michaela Jílková opakovaně napomínat. Vičanová neustále lidem s opačným názorem skákala do řeči a nezapomínala přitom zmínit, že pan prezident je „báječný, výborný, nejúžasnější“.

Vičanová nechyběla ani na květnové pietní modlitbě Putinových Nočních vlků na Olšanských hřbitovech. Tehdy se motorkářský gang sympatizující s­ kremelským režimem rozhodl v ­Česku uctít oběti druhé světové války. Kritici však tvrdili, že jejich spanilá jízda napříč státy, které v minulosti patřily do ruské sféry vlivu, má geopolitický podtext. „Drsní hoši jsou podle mého gusta,“ komentovala Vičanová fotografii, na které je zvěčněná s motorkáři.

Drsní hoši jsou podle mého gusta....:) :)

Posted by Jelena Vičanová on 7. květen 2015

V září se objevila i na známém ruském serveru Antimaidan.com, zaměřeném na šíření ruské propagandy proti Ukrajině. Plynulou ruštinou zde tlumočila poselství známého konspiračního teoretika Jana Korála.

Pětatřicetiletá Vičanová pochází z malé vesničky Vidče u Valašského Meziříčí. „Má tu sice uvedené trvalé bydliště, ale nezdržuje se tu. Už delší dobu bydlí v­Praze,“ řekl serveru Lidovky.cz starosta obce Pavel Drda. „Všimli jsme si, že je teď hodně politicky aktivní.“

Příbuzní Vičanové už ve Vidči nežijí. Podle zdroje serveru Lidovky.cz se odstěhovali do Ruska – země, kde se narodila její matka.

I když je Vičanová velmi aktivní na prokremelských serverech a ­sociálních sítích, kontaktovat ji není nic snadného. V otevřených zdrojích se nedá nalézt její e-mailová adresa ani telefon. Server Lidovky.cz proto Vičanovou požádal o rozhovor přes sociální síť Facebook. Do uzávěrky článku nezareagovala.

Putin na mobilu

Vičanová nebyla na Albertově 17.­listopadu na pódiu jediná, kdo se pyšní sympatiemi k Putinovu režimu. Před časem fotograf vydavatelství MAFRA vyfotil kontroverzního Zemanova poradce Martina Nejedlého s mobilním telefonem ozdobeným Putinovým portrétem.

Vedle prezidenta Zemana se při úterním mítinku objevil také vůdce Bloku proti islámu Martin Konvička, jehož sdružení už více než rok zařazuje ministerstvo vnitra do své zprávy o extremismu. Spolu s­ním vedle hlavy státu stáli i předseda a místopředseda hnutí Úsvit – Národní koalice Miroslav Lidinský a Marek Černoch.

Poradce prezidenta Martin Nejedlý s Putinem na mobilu.

Zvláštní sestava Zemanovi nevadila. „Pan prezident samozřejmě věděl, jací lidé mají být na pódiu,“ ujistil Ovčáček v Interview ČT24. „Pan prezident nepodporuje žádné organizace, podporuje občany České republiky,“ vysvětlil.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...