19. listopadu 2015 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tuhý: Pražská policie na Albertově postupovala podle zákona

Demonstrace provázeli také těžkooděnci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace provázeli také těžkooděnci. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pražská policie při výročí 17.listopadu na Albertově jednala podle zákona. Policisté na místě postupovali profesionálně, řekl ve čtvrtek novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý. Pokud by však policie získala podněty o pochybení, nechala by je prověřit, řekl.

Tuhý tak reagoval na informace, že policie nedovolila studentům položit květiny k pamětní desce na místě, kde se mělo o několik hodin později konat shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana.

Podle Tuhého policie předem oznámila, že na této akci budou „určitá omezení“ kvůli přítomnosti prezidenta Zemana. „Za postupem policie stojím,“ řekl ve čtvrtek Tuhý. Pokud by získal indicie, které by ukázaly na pochybění, tak by se o ně zajímal.

Studenti považují policejní postup za neospravedlnitelný a v neděli 22. listopadu chtějí uspořádat na Albertově skutečné uctění památky událostí z let 1939 a 1989. Tvrdí, že akci neorganizují jako protest proti prezidentu Zemanovi.

Postup policie na Albertově hned v úterý odsoudili rektoři Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naopak označil snahu studentů za připravenou provokaci. Situaci okomentoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého policisté nejspíš chtěli zabránit smíchání různých typů demonstrantů. „Přičítám to vysoké míře opatrnosti a obezřetnosti ze strany policie,“ řekl Sobotka. Podle něj ale mohla policie udělat výjimku a studenty k památníku pustit, protože nepředstavovali bezpečnostní riziko.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KONTROLY KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz