Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministr Kubice pere čtyřikrát levněji než kdysi Langer

Česko

  14:03aktualizováno  14:40
PRAHA - Ještě do loňska, a to tři roky po sobě, ministerstvo vnitra doslova vyhazovalo miliony ze státní kasy z okna. Může za to luxusní zakázka na praní prádla firmou Dočista, ve které má podíl Tomáš Paclík, blízký známý Ivana Langera (ODS). Právě za jeho šéfování vnitru byla sporná dohoda schválena.

Když exministr Langer pral Dočista

  • Zakázku na praní prádla přihráli ministerští úředníci v roce 2008 Tomáši Paclíkovi, známému exministra Ivana Langera (ODS). Ten v té době resortu šéfoval.
  • Langer tvrdí, že o tom vůbec nevěděl. Pochyby ale vyvolává fakt, že Paclíkova firma Dočista vznikla jen dva měsíce před zadáním.

Od roku 2008 až do loňska přitom úřad platil průměrně ročně okolo 27 milionů korun. „Troufám si odhadovat, že úhrnný roční náklad nebude dnes vyšší než osm milionů korun,“ tvrdí Tomáš Homola, ředitel Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV), které spravuje majetek resortu.

Objem prádla, který resort pere, je přitom stále stejný jako v Langrově éře.
Homola si myslí, že vnitro předtím doplácelo zejména na to, že se špinavé prádlo ze všech koutů republiky sváželo do jedné jediné kolínské prádelny.

To už teď neplatí, resort uzavřel smlouvu s lokálními prádelnami. Stejně tak učinila i krajská ředitelství, která vozí špinavé prádlo do prádelen ve svém nejbližším okolí.

Druhá věc je, že nikdo neevidoval, kolik toho ve skutečnosti zmiňovaná kolínská prádelna vyprala. „Nesledovalo se množství, nikde se to neevidovalo. Zpětně ani nedopátrám, zda se někde nepralo něco, co nebylo resortu, nebo jestli se objem uměle nenavyšoval,“ řekl Homola.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednotlivá ředitelství totiž kontrolovala pouze to, zda se jim vrátilo to, co do prádelny poslala, a nikoliv částku, kterou si společnost naúčtovala. Faktury totiž platilo až Zařízení služeb pro MV.

Spornou zakázku, kterou uzavřeli úředníci za dob ministra Ivana Langera, už má na stole policie. Kriminalisté ale zatím v této souvislosti nikoho neobvinili. Trestní oznámení podal někdejší ministr Radek John (VV), a to na základě výsledků auditu hospodaření, který si nechal zpracovat. Další oznámení pak podal sám Homola, který na svůj post nastoupil v listopadu loňského roku.