Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začíná soud s firmou Dočista. Podívejte se, co zjistil audit

Česko

  10:40
PRAHA - Případ sporné zakázky na praní špinavého prádla pro ministerstvo vnitra se vrací před soud. Společnost Dočista se domáhá zaplacení téměř 7,5 milionu korun.
Praní prádla firmou Dočista přišlo ministerstvo vnitra draze (ilustrační foto).

Praní prádla firmou Dočista přišlo ministerstvo vnitra draze (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Zakázka vznikla za dob ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Bez výběrového řízení ji získala společnost Dočista jeho známého, podnikatele a plzeňského fotbalového bosse Tomáše Paclíka.

Po třech letech vnitro spolupráci ukončilo. Audit, který si nechal vypracovat pozdější šéf resortu Radek John (VV), totiž ukázal, že zakázku firma získala nestandardně a navíc své služby výrazně předražila.

Jak dříve informovaly LN, úřad platil firmě v letech 2008 až 2010 za praní a čištění prádla průměrně asi 27 milionů korun za rok. V současnosti roční náklady podle odhadů Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV) nepřevýší osm milionů korun.

PSALI JSME:

Kopii Johnova auditu má server Lidovky.cz k dispozici a prohlédnout si ho můžete v níže vložené aplikaci.

Audit zakázky firmy Dočista

Majitelé Dočista chtějí po vnitru pět milionů za pračky, mandly a auta, které si v roce 2008 koupili a po ukončení spolupráce je na základě smlouvy zanechali v kolínské prádelně, kde byla firma v pronájmu. Dalších dva a půl milionu pak požadují proplatit za několik várek vypraného prádla. Požadují navíc úroky z prodlení.

Dlužníkem je Dočista, míní vnitro

Ministerstvo je ale přesvědčeno, že dlužníkem je naopak Dočista. Vnitru by firma měla doplatit například peníze za užívání areálu, neboť jak ukázal audit, ZSMV tři roky pronajímalo firmě prádelnu za 5000 korun měsíčně. Znalci ale později odhadli, že tržní nájemné mělo být 210 tisíc korun měsíčně.

"Výše nájemného odpovídá tomu, že společnost Dočista je po dobu trvání nájmu povinna zabezpečovat ostrahu celého areálu a jeho údržbu, přičemž provoz prádelny je přitom umístěn pouze v přibližně jedné desetině areálu," vysvětlovala nízký nájem už dříve firma.

Autor: