Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Langer: Za předražené praní nemůžu, rozhodovali jiní

Česko

  7:00
PRAHA - Areál kolínské prádelny jsem chtěl prodat, hájí se bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Za předražené zakázky pro firmu Dočista jeho dlouholetého přítele je podle něj zodpovědný tehdejší šéf Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra Oldřich Vytiska.

Ministerstvo vnitra bude muset kvůli pochybné smlouvě na praní a chemické čištění prádla platit půlmilionovou pokutu. Bez výběrového řízení ji tehdy získala společnost Dočista plzeňského fotbalového bosse Tomáše Paclíka, který je dlouholetý známý exministra vnitra Ivana Langera.

„Pokud Zařízení služeb a konkrétní lidé porušili zákon, je pokuta zcela na místě. Stejně jako odpovědnost těch, kteří postupovali jinak, než rozhodlo vedení ministerstva a já,“ reagoval Langer pro serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Smlouvy za více než 80 milionů má podle exministra na svědomí ředitel ZSMV Oldřich Vytiska, který ministerstvo opustil v červenci roku 2008. Pod vedením Martina Peciny se však Vytiska o rok později na vnitro vrátil.

V současnosti působí na Krajském úřadě Středočeského kraje jako vedoucí Odboru regionálního rozvoje. Jeho vyjádření se v pátek nepodařilo získat.

Ministerstvo areál chtělo prodat

Od kritizovaného pronájmu dává Langer ruce pryč. „Přes všechny nesmysly, které byly napsány, mnou schválené rozhodnutí znělo: prodat! Záměr pronajmout jsem nikdy neschválil a ani jsem o něm nebyl informován,“ napsal exministr v textové zprávě.

Původně se ministerstvo chtělo kolínské prádelny skutečně zbavit, prodej areálu ale nakonec neschválilo ministerstvo financí. Firma Dočista tak prostory využívala v nájmu a získala zakázkou na praní a chemické čištění prádla pro vnitro.

Po třech letech vnitro spolupráci ukončilo. Audit, který si nechal vypracovat pozdější šéf resortu Radek John (VV), totiž ukázal, že zakázku firma získala nestandardně a navíc své služby výrazně předražila.

Audit zakázky firmy Dočista:

Jak dříve informovaly LN, úřad platil firmě v letech 2008 až 2010 za praní a čištění prádla průměrně asi 27 milionů korun za rok. V současnosti roční náklady podle odhadů ZSMV nepřevýší osm milionů korun.

Majitelé Dočista požadují po ministerstvu pět milionů za pračky, mandly a auta, které si v roce 2008 koupili a po ukončení spolupráce je na základě smlouvy zanechali v kolínské prádelně, kde byla firma v pronájmu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Dalších dva a půl milionu pak požadují proplatit za několik várek vypraného prádla. Požadují navíc úroky z prodlení. Ministerstvo je ale přesvědčeno, že dlužníkem je naopak Dočista. Vnitru by firma měla doplatit například peníze za užívání areálu, neboť jak ukázal audit,

ZSMV tři roky pronajímalo firmě prádelnu za 5000 korun měsíčně. Znalci ale později odhadli, že tržní nájemné mělo být 210 tisíc korun měsíčně.

Pokuta za výběrové řízení

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pátek potvrdil půlmilionovou pokutu pro Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

Státní příspěvková organizace totiž o svém záměru uzavřít smlouvu na praní a chemické čištění prádla informovala pouze omezený počet vybraných subjektů. Výběrové řízení nebylo vypsáno v režimu zákona o veřejných zakázkách.

„Zadavatel si přitom musel být vědom skutečnosti, že částky vydávané každoročně na praní a čištění prádla výrazně přesahují limit pro nadlimitní veřejnou zakázku,“ uvedl předseda ÚOHS Rafaj.
ČTĚTE VÍCE

Autor: